0
469

“Süslü kadınlar” Ortaca’da buluşuyor

Ortaca ve Köyceğizli bisiklet tutkunu kadınlar, 24 Eylül 2017 Pazar günü saat 17:00’de “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na katılmak üzere Ortaca’da toplanıyor.

Yaklaşık 2 saat sürecek olan etkinliğin bazı bölümlerinde “Drone”ların yardımıyla fotoğraf ve video çekimi, turun sonunda tören alanında müzik dinletisi ve eğlence yapılması planlanıyor. Etkinlik burada yapılacak olan basın açıklaması ile son bulacak.

Türkiye genelinde 45 şehirde eşzamanlı düzenlenecek olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizasyonunu  Sevgi Kirak ve Zehra Erbil üstlendi.

-“Sürdürülebilir ve aktif ulaşım”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizasyonu adına açıklama yapan Sevgi Kirak, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na katılmak üzere Ortaca ve Köyceğiz’den gelecek olan katılımcılarla birlikte, Ortaca, tören alanında toplanıp, şehir merkezinde, Dalyan istikametine, ardından da Dalaman istikametine bisiklet yolundan bisiklet sürüşü gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Etkinliğin 2013 yılında başlatıldığını ifade eden Sevgi Kirak, “Bu etkinlik, “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”, “Sürdürülebilir ve aktif ulaşım” konularına dikkat çekmek için bir farkındalık yaratmak, kadınların bisiklete binmesini teşvik etmek amacıyla, gönüllü kadınlar tarafından, hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan düzenlenmektedir. İzmir’de 2013 yılında ilk kez yapılan bu etkinliğin, bu yıl yaklaşık 45 şehirde eş zamanlı olarak düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Etkinliğin merkezi ve çıkış noktası İzmir’dir. Etkinlik sadece Türkiye’de değil, uluslararası platformlarda da tanınmaktadır. 2015 yılında Marmaris’te, 2016 yılında Muğla’da yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na destek verdik. Bu yıl ise Köyceğiz ile birlikte Ortaca’da yapıyoruz. Bu etkinlik renkli görüntüleriyle bölgemizin tanıtımına katkıda bulunacaktır. 24 Eylül’de tüm kadınlarımızı etkinliğimize bekliyoruz” dedi.

 

Sevgi Kirak etkinliğin Ortaca ve Köyceğiz’deki organizasyonunu bisikletin yaygınlaştırılması için büyük çaba gösteren, her etkinliğe seve seve koşturan Zehra Erbil ile birlikte gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

-Tura katılım şartları; “Süslü kadın, süslü bisiklet”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizasyonu sorumlusu  Zehra Erbil ise, tura katılım şartları konusunda bilgi verdi.

Erbil, Süslü Kadınlar Bisiklet Tur’una katılmanın beş önemli şartından ikisinin kadın olmak ve süslü bisiklete sahip olmak gerektiğini söyledi.

Etkinliğin Ortaca Kültür parkta başlayıp yine Kültür parkta sonlanacağını, Köyceğiz’den gelecek kadınlar için araç ayarlandığını anlatan Erbil, “Süslü Kadınlar Bisiklet Tur’u Sema Gür ve Pınar Pinzuti’nin koordineliğinde 45 ilde eş zamanlı olarak gönüllü kadınların organize ettiği eğlenceli bir turdur, aynı zamanda bir eylemdir. Tura katılım koşulları çok açık. Kadın olmak, Süslü olmak, Süslü bir bisiklete sahip olmak, En fazla 10 kilometre hızla ilerlemek ve Şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak” dedi.

 

-Süslü Kadınlar Bisiklet Turu güzergahı

Tören alanından çıkacak olan bisikletçiler, Atatürk bulvarı, İstiklal caddesi sapağından ilk ışıklardan geriye dönüş. Akıllı dönerden Cumhuriyet caddesi kuran kürsü önünden Cengiz Topel caddesi, Akbank önündeki Soğukkuyu caddesi, Göçmen sokak, Başoğlu sokak, Cengiz Topel caddesi, Atatürk Bulvarı bisiklet yolundan Dalaman istikameti ilk ışıklardan geriye Kültür parka dönüş.

Melahat Kanbur-Gürcan Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.