0
632

Dalaman TİGEM’de Limon ihalesi yapıldı

1 lira 5 kuruş’tan ihaleye çıkan İnterdonato Limon ortalama 1 lira 75 kuruş’tan alıcı buldu.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde 2017 yılı üretimi 4 bin 100 ton İnterdonato Limon partiler halinde tofur olarak ihaleyle satıldı.

22 parsel olarak satışı yapılacak olan İnterdonato cinsi limon için 1 lira 5 kuruş muhammen bedel belirlendi. Toplamda, 4 bin 100 ton için belirlenen 4 milyon 305 bin lira açık artırmada 7 milyon 209 bin 45 kuruşa çıktı.

Teklif edilen fiyatlar kurum tarafından değerlendirildikten sonra satış kesinlik kazanacak.

-TİGEM fiyatları makul
Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde yapılan ihalenin bölgedeki limon üreticisine de fiyat belirlemede ışık tuttuğunu ifade eden Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, “işletmenin belirlediği rakamların neredeyse iki katı fiyat verilerek ürünler satıldı. Bu rakamlar bizim üreticimizin bu yıl limonu 1 lira 50 kuruştan aşağı satmayacağını gösteriyor. Ancak üretici bunun altına bile satmakta zorluk çekiyor” dedi.
Piyasadaki tüccarların çiftçinin fiyatını düşürmek için çeşitli oyunlar oynadığını da dile getiren Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, “Tüccarın ilk oyunu TİGEM’de yapılan ihaleyi duyan üreticiye ‘Biz orada 10 ton çıkan yerde 15 ton mal aldık’ oluyor. Bu tamamen fiyatları düşürmek için oynanan bir oyun. TİGEM’de belirlenen tonajı araştırdık, bizim belirlediğimiz tonajla aynı. Çiftçimiz bu yalanlara inanmasın. Maliyetler belli, 1 lira 50 kuruştan aşağıya satarsak zarar ederiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.