0
854

Sanatçısından, sporcusuna “Afro Türkler”

Afro Türkler Derneği Başkanı Ali Karakuş, bilinen sayıları yaklaşık 5 bini bulan Afrika Kökenli Türkler – Afro Türkler’i anlattı.

 

Ali Karakuş, “Afrika kıtasından göç eden yaşlı kuşak kendilerini Arap olarak nitelerken, genç kuşak ise kendilerini “Afrika kökenli” diye tanıtmayı tercih ediyorlar” dedi.

Osmanlı zamanında Afrika’dan Anadolu’ya köle ticareti veya başka yollarla gelen insanlarının çocukları ve torunlarıdır. Afrika kökenli Türkler veya Afro-Türkler olarak da bilinmektedirler. Akdeniz ve Ege bölgelerine yerleşerek buralarda tarımla ilgilenmişlerdir ve köyler oluşturmuşlardır. Göçler Osmanlıdan sonra Türkiye Cumhuriyetinde de devam etmiştir.

 

Afrika kıtasından göç eden yaşlı kuşak kendilerini Arap olarak nitelerken, genç kuşak ise kendilerini “Afrika kökenli” diye tanıtmayı tercih ediyorlar.

Osmanlı döneminde ise Nijer, Libya, Kenya, Sudan ve Suudi Arabistan’dan Afrika kökenliler, genellikle Zanzibar üzerinden köle ticareti veya başka yollarla Dalaman, Çukurova, Menderes, Manavgat ve Gediz ovasına getirildi – veya geldiler. 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucunda Girit’ten gelmiş ve Ege bölgesinde, çoğunlukla da İzmir ilimize yerleşmiştir. Yunanistan’dan gelen Afrika kökenliler ataları Yunanca konuştuklarını daha sonralarında ise Türkçeyi öğrendiklerini söylemektedirler.

Kimi kaynaklar Afrika kökenli yoksul mahallelerin 19. Yüzyılda İzmir’in Dolapkuyu, Tamaşalık, Sabırtaşı ve Ballıkuyu gibi semtlerden ikame ettikleri bilinmektedir. Afrikalılara özgü bayramları ise ‘Dana Bayramı’ adıyla bilinen geleneksel bahar bayramıdır. 1880 ile 1920’lerin sonuna kadar kutlanan geleneksel bir bayramdır. Eski zamanlarda üç hafta süren kutlamalar günümüzde ise sadece iki gün sürmektedir. Eskiden kurban kesilirken şimdilerde ise kesilmemektedir.

Afro-Türk Sanatçılar
Esmeray (Doğum 25 Şubat 1949 Emirgan, İstanbul – Ölüm 25 Mart 2002 İstanbul) Türk Sanatçısı ve Oyuncusu
Tuğçe Düder (2005 Best Model Birincisi) Oyuncu
Kuzgun Acar (Heykeltıraş)
Mansur Ark (Müzisyen)
Safiye Ayla Targan (Doğum 14 Temmuz 1907 Osmanlı İmparatorluğu, İstanbul – Ölüm 14 Ocak 1998 Türkiye, İstanbul) Türk kadınKlasik Türk müziği sanatçısı.
Yasemin Esmergül (Aktris)
Ahmet Kostarika (Aktör)
Dursune Şirin (Aktris)
İbrahim Şirin (Klasik Osmanlı Müzisyeni)
Cenk Sökmen (Müzisyen)
Melis Sökmen (Aktris, Müzisyen)
Sait Sökmen (Bale Sanatçısı, Koreograf)
Sibel Sürel (Balerin)
Ali Tınaz (Aktör, Televizyon Sunucusu)
Tuncay Vural (Kareograf)
Tracey Emin (Doğum 3 Temmuz 1963 – ) Balerin
Defne Joy Foster (Doğum 2 Eylül 1975 İncirlik, Adana – Ölüm 2 Şubat 2011 İstanbul) Görüntü yönetmeni, Oyuncu, Sunucu, Eski DJ
Afro-Türk Sporcular
Fercani Bey (Futbolcu)
Ömer Besim Koşalay (Atlet, Gazeteci)
Vahap Özaltay (Doğum 1907,Beyrut – Ölüm 10 Haziran 1965, İzmir) Futbolcu, Alet, Teknik Direktör
Hadi Türkmen (Türkiye Futbol Federasyonu Eski Başkan Yardımcısı)
Sadri Usuoğlu (Futbol Menejeri)
Mustafa Yıldız, “Arap Mustafa” olarak bilinen , 1972 ve 1981 Kırkpınar şampiyonu
Afro-Türk Edebiyatçı
Mustafa Olpak(Doğum Ağustos 1953, Ayvalık – ) Yazar ve Aktivist
Afro-Türk Siyasetçi
Zenci Musa, Teşkilat-ı Mahsusa üyesi
Meral Hüseyin Ece– Meral Hussein-Ece, Baroness Hussein-Ece (Doğum 10 Ağustos 1953-)
Afro-Türk Asker
Ahmet Ali Çelikten – Arap Ahmet Ali ve İzmirli Ahmet Ali adlarıyla da bilinen, Türk pilot. (Doğum 1883, İzmir – Ölüm 1969) Osmanlı Savaş Pilotu ve Dünyanın ilk siyahi pilotudur. Çelikten, Eugene Jacques Bullard ile birlikte I. Dünya Savaşına katılmış tek siyahi pilottur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.