0
1366

Milyonda 1 görüldü, o da Dalyan’da

Ortaca’nın Dalyan mahallesindeki dünyanın özel merkezlerinden olan, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi’nde (DEKAMER) milyonda  1 görülen “Albino Caretta Caretta yavrusu” görüldü.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi sorumlusu Pamukkale Üniversitesinden (PAÜ) Prof. Dr. Yakup Kaska, Albino bireylerin doğada çok nadir görüldüklerini söyledi.

Dalyan kumsalında ilk defa canlı ve sağlıklı bir yavru Albino kaplumbağa tespit ettiklerini ifade eden Yakup Kaska, “Deniz kaplumbağalarında ise genellikle embriyonik gelişim sırasında yumurta içinde gelişimlerinin durduğu veya yumurtadan çıktıktan kısa süre sonra öldükleri tespit ediliyor. Canlı bir Albino yavru tespit etmek milyonda bir denecek kadar az bir olasılık. Diğer yuvalama kumsallarında daha önce nadiren canlı Albino yavru tespit edilsede bu yıl Dalyan kumsalında ilk defa canlı ve sağlıklı bir yavru albino kaplumbağa tespit ettik” dedi.

Doğada Albino ergin bir birey tespit edilmemesi, bu yavruların hayatta kalma olasılığının yok denecek kadar az olduğunun göstergesi olduğuna işaret eden Kaska, “Bunda beyaz renkli olmaları ve kendilerini kamufle etmekte başarılı olmamalarının etkisi büyük. Bu nedenle Albino yavruyu merkezimizde bakım altına aldık. Merkezimizde diğer kaplumbağalarımızla birlikte Albino yavrumuz da ziyaret edilebilecek” diye konuştu.

-Albino Nedir?

Halk arasında albino veya akşınlık olarak bilinen hastalığın asıl adı ise Albinizimdir. Vücutta var olması gereken melanin maddesinin eksikliği veya bu maddenin vücutta hiç olmaması nedeniyle ortaya çıkar. Melanin maddesi deriye, saçlara, kirpiklere ve gözlere renk veren pigmentlerdir. Bu pigmentlerin eksikliği insanlarda olabileceği gibi hayvanlarda da bu eksiklik görülerek albino hastalığı oluşması mümkündür.

Gürcan Kundakçı-Melahat Kanbur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.