Kantarın tedavisi devam ediyor

0
445

Kantarın tedavisi devam ediyor

Köyceğiz’de bayramın ikinci günü otomobilin arkasına iple bağlanarak sürüklenen köpeğin tedavisi devam ediyor

– Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Başkanı Dağdelen, “Patilerinin altında deri kalmamış. Yanık dokulara kadar inmiş.”

Köyceğiz’de  bayramın ikinci günü otomobilin arkasına iple bağlanarak sürüklenen köpeğin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Muğla-Fethiye karayolu Köyceğiz ilçesinde, 26 Haziran 2017 Pazartesi günü, otomobilin arkasına iple bağlanarak sürüklenen ve o aracı durdurarak hayvanseverlere haber veren Alparslan Mehmet Bıyık sayesinde kurtarılan köpek HAYDOS Bakımevinde tedavi altına alındı.

İlk etapta sadece gövdesinde sürüklenmeye bağlı yanık olduğu belirtilen “Kantar” isimli köpeğin durumunun sanılandan daha ciddi olduğu ortaya çıktı. Dört patisinin derisi kalkan hayvanın gövdesinde de birinci derece yanık oluştuğu tespit edildi. Tedaviye alınan köpeğin sağlık durumunun ciddiyetini korudu öğrenildi.

HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kantar” isimli köpeğin en az 20-30 dakika arabanın arkasında sürüklendiğini söyledi.

Köpeğin yarasının tahminlerinden daha ağır olduğunu belirten Dağdelen, “Ne yazık ki, sessiz dostumuzun yarası tahminimizden de kötüymüş. İlk başta biz de sadece derisi yanmış zannettik. Oysa birinci derecede yanık varmış. Bugün derisi düşünce yanığın ne kadar derin olduğunun farkına vardık. Yara büyük olduğu için dikilmesi imkansız.” dedi.

Dağdelen, köpeğin patilerinin altındaki derilerin parçalandığını ifade ederek, “Yanık dokulara kadar inmiş. Bugün bir kez daha içimiz yandı. Biz elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. Gerisi Allah’a kaldı.” diye konuştu.

Dağdelen, köpeği arabanın arkasına bağlayarak sürükleyen M.B. için başlattıkları hukuk mücadelesinin takipçisi olmaya devam edeceklerini ve hapis cezası alması için ellerinden geleni yapacaklarını da sözlerine ekledi.

 – Olay

Köyceğiz ilçesi Zeytinalanı Mahallesinde M.B. isimli bir kişi 6 yıldır baktığı Kurt çoban köpeğini, 48 K 5666 plakalı otomobilinde yer olmadığı gerekçesiyle aracının arkasına iple bağlayıp karayolunda sürüklemişti.

Karayolunda araç sürücüleri tarafından görüntülenen olay sonrası, HAYDOS Derneğine ekiplerince şahıs hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve köpek sahibinden alınarak HAYDOS üyelerine teslim edilmişti.

Köyceğiz Jandarma Karakolu’nda ifadesi alınan M.B. hakkında Kabahatler Kanununa göre işlem yapıldıktan sonra savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) hayvanları koruma yasasını ihlal etmenin yanı sıra trafiği tehlikeye attığı ve toplumda infial yarattığı gerekçesiyle yeni bir suç duyurusunda bulunmuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.