Bakanlık, Yolcu’nun peşini bırakmıyor

0
305
Bakanlık, Yolcu’nun peşini bırakmıyor

Bakanlık, Yolcu’nun peşini bırakmıyor

 

Aday adaylığı sürecinde kurumdan izin almadan basın organlarına demeç verdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan CHP Muğla Milletvekili aday adayı Ömür Yolcu, müfettişlere de ikinci savunmasını da verdi.

 

Muğla Valiliğince açılan “Öğretmen sıfatıyla bir siyasi parti lehine çalışmalarda bulunduğu” gerekçesiyle 18.02.2015 tarihli yazısına istinaden İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden görevlendirilen müfettişler tarafından (17.03.2015 tarihinde) ifadesi alındı.

CHP Muğla Milletvekili aday adayı Ömür Yolcu yaptığı açıklamada “Kamu çalışanlarının kendi görev alanları ile ilgili basına demeç vermeleri yasaktır. Kaldı ki benim verdiğim demeçler yasal süre içerisinde aday adayı olacağım bilgisini kamuoyuyla paylaşmaktır. Yasalara uymamakla ilgili yüklenen iddianın önseçime 3 gün kala sürdürülüyor olması beni şaşırtmadı. İstifa edip devlet memurluğundan ayrılmama rağmen bakanlığımızın hala 657 sayılı yasaya dayanarak soruşturmayı sürdürmesi bir skandaldır. Devletin kurumlarının, yasaların işlevini takip etmesiyle ilgili tarafgirliği eski içişleri bakanı Ala ve ÖSYM’nin tutumları karşısında ne kadar geçerli olduğu aşikardır” dedi.

-Anayasayı tanımıyorlar

Kendisinin yasalara uymadığı gerekçesiyle soruşturma geçirdiğini kaydeden Yolcu, şunları söyledi: “Anayasaya bağlılığına yemin ederek göreve başlayan İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, “hiçbir anayasal kurumun millet egemenliğini kullanma yetkisine sahip olmadığını, böyle bir yetkiyi tanımadığını, Bu anayasanın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok, olsa da tanımıyoruz” diyerek görevden ayrıldı. ÖSYM’nin ise Anayasa Mahkemesinin yürütmeyi durdurmasına rağmen hala yasa geçerliymiş gibi YGS sınav sorularını yayınlamaması da başka bir örnektir. Takdirini kamuoyuna bırakıyorum”

-CHP’de sandıklar kuruluyor

Diğer taraftan, 7 Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri öncesinde CHP Muğla Milletvekili aday adaylarının ilk sınavı 21 Mart Cumartesi günü genişletilmiş delegelerle yapılacak olan temayül yoklamasıyla adayların sıralaması belirlenecek. Sandıklar her ilçe örgütünde yada örgütün belirlediği yerlerde kurulacak.

28 aday adayının katılacağı temayülde yaklaşık 7 bin 500 delege oy kullanacak. Delegeler en az 3 kişiye, en çok 5 kişiye oy verebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.