65 YAŞLI KARTI KULLANAN YAŞLILARIN ÇEKTİĞİ  İŞKENCE

0
2935

 65 YAŞLI KARTI KULLANAN YAŞLILARIN ÇEKTİĞİ  İŞKENCE

Bilindiği gib; 04. Mart.2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ** Ücretsiz veya indirimli Seyahat Kartları** Yönetmelik hükümlerine uygun olarak Muğla Büyükşehir Belediyesince  65 yaş üstü vatandaşlara verilen Kent Kartla biz yaşlılara önemli bir hizmet sunulmaktadır. Bu hizmet il sınırları içerisinde ücretsiz olarak seyahat etmemizi sağlamaktadır. Bu hizmetler için Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütcesinden 2018 yılı içinde her toplutaşım ( minibüs) aracı icin seyanen her ay 1000.- Tl. 2019 yılı içinde yasal artışla  Muğla Büyükşehir Belediyesine aktarılmakta olduğu ve yine bu miktar her ay seyanen her minibüs esnafına Belediye tarafından nakten ve defaten ödendiğini ilgili birimlerden öğrenmiş hulunmakayım.Ancak minibüscüler bu konuda farklı şikayetlerde bulunuyorlar.
Şöyleki; Bize ödenmesi gereken yaşlı ulaşım bedeleri birkaç ay sonra ödendiği gibi normal ücretli kartlardan elde edilen alacaklarımızı bile gecikmeli olarak hesaplarımıza yatırmaktadırlar,diyorlar. Bu idianın muhatabı  biz yaşlılar değil Büyükşehir Belediyesidir. Bu çekişmenin faturası bizlere çıkmasın.Bizi artık üzmeyin ruhsal durumumuz bozuluyor.

Hal böyle iken; Yasal hakkımızı kullanma hususunda ciddi sıkıntılar çekmekteyiz. Şöyleki, bize verilen bu ücretsiz seyahat hakkımızı kullanırken ,bu hizmeti haksız olrak (ücret ödemeden) alıyormuşuz gibi (düzgün hizmet sunan şöförlerimizi tenzih ederim) bir çok şöförün son derece uygun olmayan tavırlarıyla karşılaşıyoruz. Bu hususta ben zaman zaman uygun bir dille ilgili şôförlere şunu söylüyorum.Bizim bu seyahat bedellerini Belediye sizlre toptan nakit olarak ödüyor. Devletimiz bu yükü yasal olarak karşılıyor.Bütün bunlara rağmen, Bu konuda bir sıkıntınız ve itirazınız varsa, konuyu muhatabınız Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ile görüşüp çözünüz. Bizlere menfi davranarak bir sonuca varamazsınız,diyorum.Ama bu güne kadar dinleyen olmadı.

Bakınız bizlerin başına gelen olayları birkaç örnekle anlatmaya çalışacağım.
1-Kartı elimizde gördükleri zaman hiç memnun olmadıklarını suratlarındaki ve bakışlarındaki şekilden anlarsınız.
2-Cihaz açık değil bekleyin. İkazı kabaca gelir. (Bu cihazlar neden kapatılır onuda anlamış degiliz)
3-Cihaz kapalı olduğu için kartı okutma imkanı olmuyor. Oturacak bir yer varsa oturuyoruz. Bu da genelde arka sıralarda oluyor. Sonra yerinden kalkamayan yaşlı kartını ayakta olan bir genç arkadaştan okutmasını rica ediyor. İste o zaman kıyamet kopuyor, şöfôr yaşlıyı sert bir şekilde ikaz ediyor. Kartınızı kendiniz okutun diyor.(Kartın gözönünde bir başkası tarafından okutulmasının kime ne zararı var.) Oturmasını beceriyorsunuzda okutmasını neden kendiniz yapmıyorsunuz. Buda yetmemiş kartı okutmaya yardımcı kişi de azar işitiyor. Velevki böyle bir mecburiyet var, bunu daha kibarca ve müşteriler araca binerken söylenebilir.

4- Eğer araca ilk yaşlı binmişse ve henüz paralı müşteri yoksa,yine bir azar gelir, sen nereden çıktın daha siftah yapmadık acelen ne aşağılamasıyla karşılaşmak pekte seyrek değil.
5-Her fırsatta aşağılanmak,azarlanmak,küçümsenmek istemiyoruz. Hele kendini ifade edemeyen yaşlıları bir dövmedikleri kalıyor.
6- Yolda gördükleri zaman malum halimizden yaşlı olduğumuzu hemen teşhis ediyorlar,
Dur işaretimizi görmezden gelip almadan basıp geçiyorlar.
Tekrar ediyorum, bu katagoriye girmeyen değerli şöförlerimizi TENZİH ederim.
Biz yaşlılar hayatın büyük bir kısmını geride bırakmış bu vatana elimizden gelen her türlü hizmeti yapmışız. Biz bu durumları haketmiyoruz. Lütfen kontrol ve denetime yetkili olan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr.Osman Gürün beyefendi ilgili birimlerinize bu aksaklık ve haksızlıklara meydan verilmemesi için sıkı talımatlarınızı önemle rica ediyoruz.
Sizlere gelince ilgili şöför arkadaşlar; sizlerin hiç yaşlısı yokmu  büyükleriniz size böylemi terbiye verdi. Sizlerde bir gün yaşlı olacaksınız,bu nöbet sizede gelecek, bunu hiç unutmayın. Biz Türklerin en önemli özelliği büyüklerine (atasına) saygılı,küçüklerine sevgili olmaktır.En Azından bu güzel ilde yaşıyor olmanızın hakkını verin.Uygar olun,İnsan olun. Bundan bir zarar gelmez aksine sizler ve ülkemiz   kazançlı çıkar.
Sonuç olarak bir derdiniz varsa muhatap kurumalar nezdinde çözün. Yetkili Büyükşehir Belediyemizin artık bu çirkin olaylara firsat vermemesini de ÖNEMLE bekliyoruz.
Haddini bilmeyene kim olursa olsun hadini bildirmek gerekir.Aksi takdirde bu güzel kentimizdeki çirkinlikler giderek çoğalır.
ERCAN BİRDAL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.