Bunlara kim dur diyecek?

0
708
Bunlara kim dur diyecek?

 

Bunlara kim dur diyecek?

Ömer KUNDAKÇI

Medika-Vet Gökova Hayvan Hastanesine getirilen Kızıl Şahinler İç Hastalıkları Uzmanı Veteriner Hekim Göksel Bayramlı ve diğer görevli ekipler tarafından röntgen filmleri çekiliyor.

Gerek insan faktörü gerekse doğada herhangi bir şekilde yaralanmış olan vahşi hayvanların tedavileri Medika-Vet Gökova Hayvan Hastanesinde ücretsiz olarak yapılıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Veteriner Hekim Göksel Bayramlı “Doğaya kazandırdığımız bir tane bile Şahin olması bizim için oldukça gurur verici bir olay”

Röntgen filmlerinde Şahinlerin uçarken yada gökyüzünde süzülürken vurulmuş olduğu tespit edildi.

Köyceğiz, Ortaca’nın Tepearası ve Fevziye köyleri ile Beyobası’nda son 1 hafta içerisinde av tüfeği ile vurulan 4 Kızıl Şahin’den 1’i öldü, diğerlerinin tedavisi Gökova Hayvan hastanesinde sürüyor.

Medika-Vet Gökova Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Veteriner Hekim Göksel Bayramlı, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) Muğla temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen ve Ortaca Orman İşletme Şefi Aydın Ersoy konuyla ilgili açıklamalarda bulundular.

“Şahinler uçarken yada gökyüzünde süzülürken vurulmuş”

Medika-Vet Gökova Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Veteriner Hekim Göksel Bayramlı yaralı olarak getirilen Kızıl Şahinlerin yapılan röntgen çekimlerinde kanatlarında ve ayaklarında kırık ve vücutlarında saçma tanelerinin olduğunu, bunun da Şahinlerin uçarken yada gökyüzünde süzülürken ateş edilerek vurulduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

Kanadı kırık bir Şahin’in doğada kesinlikle hiç bir şey yapamayacağını da ifade eden Bayramlı “bu hayvanların insan elinde beslenmesi oldukça zor. Bu tür hayvanların doğaya kazandırılmasında da çok büyük sıkıntılar var. Çünkü belli bir özgürlük alanı vardır. Bu hayvanlar yaklaşık olarak 7-8 metre yakınına insan gelmesinden hoşlanmazlar. Tekrar doğaya döndürebilirmiyiz tereddütlerim var. Ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız, umarım başarılı oluruz. Doğaya kazandırdığımız bir tane bile Şahin olması bizim için oldukça gurur verici bir olay. Bu hayvanların neslinin tükenmesi Türkiye’nin doğal çeşitliliğini ciddi anlamda etkileyecektir” dedi.

“Eğer bir hayvan doğal koşullarda ölmezse nesli tehlikeye girer“

Medika-Vet Gökova Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Veteriner Hekim Göksel Bayramlı sözlerini şöyle sürdürdü. “Özellikle Şahinlerin vurulmasıyla ilgili ciddi bir artış var. Bunun nedeni Şahinlerin soğuktan daha alçak kesimlere inmesi olabilir. Yada dağda ve kırsal bölgede avlanma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Köylülerin tavuklarına gidiyor olmaları bence önemli bir faktör dolayısıylada bu hayvanlara ateş ediliyor. Son dönemlerde artmış olması tabi endişe uyandırıcı. Her sene özellikle Kasım ve Mart aylarında ciddi bir Şahin katliamı yaşanıyor diyebiliriz. O dönemler içerisinde bazen 20’ye yakın vahşi hayvan bize intikal ediyor, bu da çok düşündürücü. Eğer bir hayvan doğal koşullarda ölmezse bir şekilde insan faktörü bu işin içerisinde olursa bu nesli tehlikeye girer. Bunlar doğal nedenlerle ölerek bugüne kadar gelebilmişler. Ancak şu an insan faktörü var ve bu riskli birşey. Şuan sadece bu bölgede değil hemen hemen Türkiyen’nin her yerinde benzer vakalara rastlıyoruz. Bunun bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyor”

“Uçan her şeye ateş etmeyin”

HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) Muğla temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen “bir hafta içerisinde yaralı olarak bulunan iki adet Kızıl Şahin’i Gökova Hayvan Hastanesine getirdik, ne yazık ki çok üzücü, nesli tükenmekte olan kuşlar için klasik olarak devlet yetkililerinin harekete geçmesini istiyoruz. Ama ne olur insanlara sesleniyorum, uçan her şeye ateş etmesinler” diye konuştu.

Dağdelen “ne yazıkki 3 tane Kızıl Şahin’in tedavileri tamamlanmamışken bir yenisi daha elimize ulaştı. Onu da tedaviye götürüyoruz. Bu bir katliamdır” açıklamasında bulundu.

“Yumurtasına dahi dokunmak suçtur”

Ortaca Orman İşletme Şefi Aydın Ersoy, Atmacagiller ve Doğangiller familyasından olan Kızıl Şahin türünün koruma altındaki yaban hayvanlarından olduğunu belirtti.

Ersoy “Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Merkez Av Komisyonu tarafından koruma altına alınan Atmacagiller ve Doğangiller familyasındaki bu kuşları vurmanın cezası hayvan başına 7 bin 500 lira, yumurtasına zarar verenler, yuvasını bozanlar, yumurtlama döneminde vuranlar da aynı miktarın katlanmasıyla cezaya çarpıtırılıyor. Koruma altındaki yaban hayvanlarının avlanması, üreme, tüy değiştirme ve göç dönemlerinde rahatsız edilmesi, yavru ve yumurtalarının toplanması, yuvalarının dağıtılması gibi suçların her birine 270 lira para cezası ve bunun yanında beslenmesine, barınmasına, üremesine ve korunmasına imkan veren doğal yaşama alanlarının zehirlenmesi suçlarını işleyenlere de  2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası veriliyor, verilen cezaların ise hiç birinin affı söz konusu değil. Görevliler tarafından 24 saat esasına göre denetimler yapılıyor yine de vatandaşlarımız “Alo 177”yi arayarak da ihbarda bulunabilirler” dedi.

Ersoy, bu tip olayların yaşanmaması için sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlarla birlikte eğitici toplantılar yapıldığını da sözlerine ekledi.

-Kızıl Şahin

Kızıl Şahin (Buteo rufinus), atmacagiller (Accipitridae) familyasından 50-60 cm boyunda, 120-150 cm kanat açıklığında bir kuş türü.

-Özellikleri

Orta boylu ve geniş kanatlı bir yırtıcıdır. Kanat teleklerindeki siyah çerçeve ve kızıl rengiyle kolayca tanınır. Alacalı, açık renkleri, uçarken veya tüneme halinde rahatça ayırt edilebilir. Bu kadar sık görülmesinin nedeni ise avladığı hayvanların çok çeşitlilik göstermesi, (sürüngenler, küçük ve orta boydaki kuşlar, ufak memeliler ve tavşan) ve kendisi ile rekabet edecek başka yırtıcıların (kartal gibi) azlığıdır.ve şahinler gibi yırtıcıdır.Yırtıcı kuşlar içerisinde manevra kabiliyeti en iyi olan kuş türüdür,dalışa geçtiği an saatte 320km/s gibi mükemmel bir hıza ulaşır.

-Yaşam Alanı

Bozkırlar, açık alanlar ve sulak alanlar yaşam yerlerini oluşturur. Türkiye’de özellikte Marmara bölgesinde sık sık görülür. Ülkemizde yol kenarlarındaki dikenler üzerinde tünemiş olarak görülür.Göç mevsimlerinde sürüler halinde izlenebilirler. Özellikle bahar aylarında ormanlık alanlarda yavrusu ile gezen çiftleri izlemek doğa tutkunları için oldukça keyif vericidir. (Kaynak : Vikipedi)