İnternet Dolandırıcılarına dikkat…

0
274
İnternet Dolandırıcılarına dikkat...

İnternet Dolandırıcılarına dikkat…

Ömer Kundakçı

Daha önce “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” logosuyla virüs gönderen dolandırıcılar şimdide “İnterpol Departament of Cıbercrıme” yazılı virüsler göndermeye başladı.

İnternet dolandırıcıları vatandaşları “Sanal alemde” tuzağa düşürerek dolandırmaya çalışıyor. Ortaca Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise dağıttıkları broşür ve afişlerle telefonla ya da internet üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları sürekli uyarıyor.

Dolandırıcılar sanal alemde tuzaklarına düşürmeye çalıştıkları vatandaşlara daha önce “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” logosuyla bilgisayarlara gönderdikleri virüslere yenilerini eklediler. Dolandırıcılar yeni yöntem olarak “İnterpol Departament of Cıbercrıme” yazılı virüsler gönderiyorlar.

Dosyanın içeriğinde ise; “Ciddi sonuçlar doğuran ihmali bilgisayar kullanımı”, “Teröristik kuruluşlarına ait sitelerinin ziyareti”, “Pornografik sitelerin ziyareti”, “Ülke yasasına göre Kumarın yasak olduğu halde kumar oynadınız” ve “Telif hakkıyla korunan dosyaların kullanımı ve dağıtımı” gibi başlıklar altında maddeler yazarak “suç işlediniz” yazılı dosya gönderiyor.

Dosyanın içerisinde de “Ceza 100 sterlin tutarındadır. Ödeme 48 saat içinde yapılmalıdır. Cezanın ödenmemesi halinde, otomatik olarak ceza davası açılacaktır. Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturma önlemek için 100 sterlin  ödemesi yapmanız gerekir” metni yer alıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.