405’nci yılda ipler koptu

0
529
405’nci yılda ipler koptu

 

405’nci yılda ipler koptu

Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 405’nci yılında ipler koptu.

KND_2798

Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400’üncü yıldönümünde, 14 Mart 1612 yılında İstanbul’a atanan ilk Hollanda Büyükelçisi Cornelis Haga’nın büstü 5 yıl önce Dalaman havalimanına dikilmişti.

Açılışa katılan geçtiğimiz yıllarda Roterdam Başkonsolosu olan Togan Oral, Hollanda ile Türkiye arasında yaklaşık 400 yüzyıl öncesinden başlayan örnek bir ilişki bulunduğunu söylemişti.

Oral, ”400 yıllık dostluk ve barış ilişkilerini sembolize eden Hollanda’dan Türkiye’ye atanan ilk Hollanda büyükelçisinin büstünün açılışı iki ülke arasındaki ilişkilerin hem geliştirilmesine, hem de özellikle Hollandalılar arasında bu ilişkilerin bilinirliliği ve sürdürülürlüğüne büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” demişti.

Dalaman Havalimanı Dış hatlar terminali gelen yolcu çıkışına yapılan Cornelius Haga’nın büstü, Roterdam Başkonsolosu Togan Oral, Muğla Valisi Fatih Şahin, Hollanda Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Frank Oostdam, Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Ortaca kaymakamı Mustafa Gürdal, Dalaman Belediye başkanı Sedat Yılmaz, ATM Dış Hatlar genel Müdürü Hamdi Güvenç ve davetliler tarafından açılmış, açılışa Hollandalı basın mensupları da yoğun ilgi göstermişti.

-İlişkilerin 400. yıl dönümünde Kraliçe Beatrix’in davetlisi olarak Hollanda’ya tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül’e, ülkenin en yüksek nişanı olan “Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı” takdim edilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.