40 BİN YAVRU CARETTA DENİZLE BULUŞTU

0
494

40 BİN YAVRU CARETTA DENİZLE BULUŞTU

Fethiye, Sarıgerme ve Dalyan İztuzu kumsalından 2018 yılında 40 bini aşkın yavru caretta caretta denizle buluştu.

 

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan İztuzu plajındaki (DEKAMER) Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi sorumluluk alanındaki Fethiye kumsalı, Sarıgerme kumsalı ve Dalyan kumsalından 2018 yılında 40 bini aşkın yavru caretta caretta denizle buluştu.

Bölgeye gelen caretta carettaların bilimsel olarak her aşamasını takip eden DEKAMER’in gönüllü ekipleri, yavru caretta carettaların denize ulaşmasında en büyük çabayı sarf ederek neslinin korunmasını sağlıyorlar.

DEKAMER alan sorumlusu Şenol Menzek, Kaplumbağaların çiftleşme ve yumurtlama döneminin Nisan-Mayıs aylarında başladıklarını, yumurtalarını bıraktıktan sonra kuluçka dönemi ve yavru çıkışıyla bu sürenin devam ettiğini söyledi.

DEKAMER olarak Fethiye kumsalı, Sarıgerme kumsalı ve Dalyan İztuzu kumsalı olmak üzere 3 kumsalın takibini yaptıklarını ifade eden Menzek, “3 kumsalda 700 civarında yuvamız vardı. Ortalama her yuvada 70 yumurta bulunduğunu düşünüyoruz. Tabi ki bunların yüzde 10’luk kısmı denize ulaşamadan, farklı tür canlılar tarafından tüketiliyor. Yaklaşık 40 bin yavruyu denize gönderdik” dedi.

-DEKAMER dünyada tannan kurum oldu

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi müdürü PÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, DEKAMER’in deniz kaplumbağalarının hem bakımları, hem tedavileri hem de onlar üzerine yaptığı araştırmalarla gerek Türkiye’de gerekse dünyada tanınan kurum halinde faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

-1000 yavrudan 1-2’si yetişkin olabiliyor

Kamuoyunda kaplumbağaların tanınırlılığının artırılması bunların korunmasına büyük katkı sağladığına işaret eden Kaska şunları söyledi.

“Bu çerçevede yuvalardan çıkan yavruların insanlar tarafından çok merak edildiğini biliyoruz. Biz her gece 5-10 tane yuvayı kazıyoruz, içinde sıkışmış olan, dipte kalmış olan 3-5 tane yavruyu kurtararak bunların tedavilerini, merkezimizde bakımlarını yaptıktan sonra denize gönderiyoruz. Çünkü 1000 tane yavrunun ancak birkaç tanesi anne olabiliyor. Birkaç tanesi yetişkin safhaya ulaşabiliyor. İşte bir türün korunması için bu bölgeyi kullanan insanlar tarafından bunların hem tanınması gerekiyor, hem de koruması için neler yapması gerekiyor. Biz DEKAMER olarak bunların tanınmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz ve tanınmış olan bir türün daha iyi korunacağını düşünüyoruz”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.