3 Aralık Dünya Engelliler Günü

0
256
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü


 

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Ortaca’da düzenlenen etkinlikte engelli öğrenciler, ilçe merkezindeki kortej yürüyüşünün ardından Atatürk anıtı önünde toplanarak anıta çiçek bıraktı. Michael Jackson’ın müziği eşliğinde gösteri yaptılar ve çeşitli müziklerle birlikte dans ettiler.

 

Ortaca Kent Konseyi Genel Sekreteri Nilgün Şahin ve Ortaca Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nurtekin Aran’ın açılış konuşmaları yaptılar.

 

Ortaca Kent Konseyi’nin Kültür Park’ta düzenlediği etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Kent Konseylerinin çalışma alanlarından birisinin de bulunduğu yöredeki engellilerin yaşam kalitesini nasıl artırılabileceğine yönelik çalışmalar yapmak olduğunu söyledi.

Dünya gerçekten çok güzel ve yaşanası bir yer olduğunu belirten Karaçelik, “Dünyayı yaşanılmaz kılan, savaşları çıkaran, biz kendini ‘engelsiz’ zannedenlerin hüneridir. Engelli kardeşlerimizin dünyanın kötüye gitmesi konusunda hiçbir katkıları yoktur. Biz engelsizler bunu başarıyoruz” dedi.

Karaçelik, herkesin geçireceği kazayla bir gün engelli olabileceğini, onun için engellilerin yaşadıklarını içselleştirerek ve hissederek onlara destek çıkması gerektiğini kaydetti.

Konuşmanın ardından, engelli öğrenciler Michael Jackson’ın müziği eşliğinde dans etti. Etkinlikte Down sendromlu öğrenciler “tonton aşçılar” adlı tiyatro gösterisi yaptı. Çeşitli müzikler eşliğinde oynayan zihinsel engelli öğrenciler ise izleyenlerden büyük beğeni topladı.

Başaran Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Ortaca Özel Eğitim Uygulama Merkezi I. Kademe ile Coşku Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin gösterilerini Ortaca kaymakmı Hüseyin Yılmaz, protokol üyeleri ve vatandaşlar izledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.