2b mağdurlarından hükümete destek

0
374
2b mağdurlarından hükümete destek

2b mağdurlarından hükümete destek

 

Ortaca’nın Gökbel mahallesinde 2B arazilerinin rayiç bedelini yüksek bulan vatandaşlar, belirlenen rayiç bedellere tepki gösterdi, eylem yaptı.IMG_2726

 

Gökbel Mahallesi Kızılcapınar mevkisinde toplanan vatandaşlar, Türk bayrağı ve dövizler taşıdı, 2B rayiç bedellerine tepki gösteren sloganlar attı. Rayiç bedellerin yüksek bulunduğuna ilişkin yapılan açıklamaların sonunda, “Bu güne kadar hükümetimizin yanında olduk, yine olmaya devam edeceğiz” denildi.

Gökbel köyü muhtarı Mehmet Aslanpay, Gökbel’deki toprakların dedelerinden kaldığını, satışa çıkarılması halinde vatandaşların bunu alamayacağını söyledi.

Grup adına açıklama yapan Hakverdi Kılıçarslan, Gökbel’in önceleri orman köyü olduğunu, büyükşehir yasasından sonra mahalle statüsüne geçtiğini ve 90’ının 2b kapsamında olduğunu söyledi.

Gökbel’de 2b rayiç bedelleri çok yüksek belirlendiğini, 5 lira ila 150 lira arasında belirlenen 2b kapsamındaki yerleri hak sahibi olan köylünün alması imkansız olduğunu belirten Kılıçarslan,

“Fiyat tespit komisyonu, aynı ada üzerinde yan yana iki tarlanın birine 150 bin lira değer biçerken diğerine 70 bin lira rayiç bedel çıkartmıştır. Komisyonun rayiç bedelleri belirlerken neye göre karar verdiğini anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

Kılıçarslar, fiyatlar belirlenirken deniz gören yer ile görmeyen yer ayrımı yapıldığını, komisyonun denize 20 metre olan yere 5 bin lira değer biçerken denize 20 kilometre olan yeri 150 bin lira olarak belirlediğini iddia etti.

Gökbel’de 670 parsel, 3 bin dönüm 2b arazisinin satışa çıktığını ifade eden Kılıçarslan şunları kaydetti:

“Ortalama bir dönüm 50 bin liraya gelmektedir. Bir dönüm 2b arazisinin değeri, 20 inek ya da 400 keçi ya da 5 ton zeytinyağı veya 200 teneke bal karşılığına gelmektedir. Belirlenen bu fiyatlarla bu arazileri almamız mümkün değildir. İlgili komisyon yasa gereği yapılması gereken kıymet takdirlerine uymayarak internetteki emlakçıların yayınladığı bedelleri dikkate almış, köylüyü sokağa atmak için elinden geleni yapmıştır. Yabancıya fırsat tanımıştır.”

Kılıçaraslan, yetkililerden Gökbel halkı olarak mağduriyetlerinin giderilmesini, 2b arazi bedellerinin köylünün alım gücüne göre yeniden değerlendirilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Açıklamanın ardından bir süre ellerindeki dövizlerle, slogan atarak yürüyen vatandaşlar daha sonra dağıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.