2017 DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ İTİBAR SIRALAMASI

0
1283

2017 DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ

İTİBAR SIRALAMASI

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu “Times Higher Education “ 2017 dünya üniversiteleri itibar sıralaması yapmış. Listede hiçbir Türk Üniversitesinin adı yok..

Prestijli üniversiteler, 137 ülkede toplamda 10566 Akademisyenle yapılan söyleşi sonucu belirlendi. İlk sırada Harvard Üniversitesi yer alırken , onu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Stanford Üniversitesi takip etmiştir. En prestijli 100 Üniversite arasında Türk Üniversitelerinin adı geçmiyor. Çin ile Japonya ‘nın lider kurumları sırada bulunurken , Kuzey Amerika ile Avrupa Üniversiteleri geride kaldı.

Lider Üniversiteleri ile Amerika en önde görülüyor. İlk 10 sıranın 8 ‘inde Amerika var. Japonya’da Tokyo Üniversitesi 11. ve Çin’de Tsinghua Üniversitesi 14. Sırayı alıyor. Çin’de Pekin Üniversitesi 17. Sırada ve Ulusal Singapur Üniversitesi 27. oldu. Doğu Asya’nın lider üniversiteleri , Kuzey Amerika’nın ve Avrupa’nın önüne geçti.

Almanya , Fransa ve İspanya gibi yükseköğretimde lider ülkelerden hiçbir kurum ilk 30 ‘da temsil edilemedi. İsviçre’den Zürih ile Rusya’dan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi 30 sırada yer aldı.

Sıralamada ülkemizin adının geçmemesi bizi üzüyor. Zaman zaman farklı anketler de yapılıyor. Bu anketlerde, Orta Doğu ile Teknik Üniversitenin adı geçiyor. Sıralamada , akademisyenler bizim üniversitelere not vermiyor?.. Bunun nedenlerini bulmalıyız. Eğitimde  kalite eksikliği mi  var , yoksa öğretim kadrosu mu yetersiz veya araştırma için kaynak mı az?. Bunun nedenlerini bulmak bize düşüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.