19 Eylül Gaziler Günü

0
717

19 Eylül Gaziler Günü

Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşal’ Rütbesinin verilişinin 96. yıl dönümünü ve ’19 Eylül Gaziler Günü’ dolayısıyla Dalaman Cumhuriyet meydanında tören düzenlendi.

Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunuldu, istiklal marşı okundu.

Törene Kaymakam Ali Güldoğan, Garnizon Komutan Vekili Dnz. Alb. Okan Mumcu, Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, Dalaman Gaziler Derneği başkanı Özcan Aslan, askeri ve mülki erkân, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit ve gazi yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Dalaman Garnizon Komutanlığı sosyal tesislerinde, şehit aileleri ve gaziler onuruna kahvaltı programı düzenlendi.

Dnz. Üstğm. Mikail Akgümüş tören alanında yaptığı konuşmada, “İcap ettiğinde Milletimizin her bir ferdi, aşık olduğu vatan uğrunda canını seve seve feda etmeye hazırdır. Tarihimiz bunun birçok örneğiyle doludur. Başta milli mücadele döneminde olmak üzere Kore’de, Kıbrıs’ta, Bosna’da, Güney Doğu’da ve son olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde ‘Konu Vatansa Gerisi Teferruattır’ diyerek kendini kurşunların önüne atan ve bu uğurda gazilik onuruna kavuşanların günüdür bugün.” dedi.

Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşal’ Rütbesinin verilişinin 96. yıl dönümünü ve ’19 Eylül Gaziler Günü’ dolayısıyla yayınladığı mesajında, “başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimiz ile hain darbe girişiminde hayatını kaybeden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hayatta olan gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Ali Güldoğan, “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşal’ Rütbesinin verilişinin 96. yıl dönümünü ve ’19 Eylül Gaziler Günü’nü idrak etmenin engin duygusu içindeyiz. Tarihimiz, mukaddes vatan topraklarını kanlarıyla sulamış şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakarlıklarıyla elde edilen nice zaferlerle doludur. Onlar, bu vatan topraklarındaki varlığımızın birer sembolü ve güvencesidir. Aziz milletimiz; kutsal değerlerini, vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üstünde tutan, bu uğurda hayatlarını feda etmekten çekinmeyen kahramanlarımız sayesinde, karşısına çıkan tüm badireleri atlatacak güce, dirayete ve kararlılığa sahiptir. Bizler, ecdadımızdan miras kalan hasletlere sahip çıkmanın, birlik ve beraberliğimize yönelen tehditlere karşı mücadele etmenin, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışmanın, şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzun da gereği olduğuna inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimiz ile hain darbe girişiminde hayatını kaybeden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hayatta olan gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.