Jandarmadan kaçak akaryakıt denetimi

0
307
Jandarmadan kaçak  akaryakıt denetimi

      Jandarmadan kaçak  akaryakıt denetimi      

                  

 Muğla İl Jandarma Komutanlığı, Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele ve Petrol Piyasası denetimlerini, ilgili mevzuat ve “Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı” çerçevesinde denetimlerini sürdürüyor.

 

Bu kapsamda;  Akaryakıt Kaçakçılığı ve kaçak akaryakıt kullanımının; vergi kaybına, haksız kazanç sağlanmasına ve çevre kirliliğine sebep olmasının yanı sıra vatandaşın araçlarına hasar vererek ekonomik kayıplara da neden olan çok boyutlu zararları kamuoyunun malumudur.

 

 

Muğla İl Jandarma Komutanlığı, toplum destekli güvenlik anlayışı çerçevesinde, petrol piyasası denetimlerinin yanı sıra, halkımızın sağlığını tehdit eden, vergi kaybına neden olarak ekonomiye zarar veren ve haksız kazanç sağlanan tüm kaçakçılık olayları ile mücadelesini azim ve kararlılıkla devam ettirmektedir. Bölgedeki akaryakıt istasyonları son beş yılda (853) defa ulusal marker denetimine tabi tutulmuştur. Ayrıca akaryakıt sevki yapan tankerler ile ticari maksatla yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda da (431) ayrı denetimi yapılmıştır.

 

Bu faaliyetler neticesinde, ulusal marker denetiminden geçersiz çıkan (164.161) litre mazot ve (5.778) litre benzin tespit edilmiş olup, (19) şahıs hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, (16) akaryakıt istasyonu hakkında ise lisans dışı faaliyetleri nedeniyle Petrol Piyasası Kanunu gereğince yasal işlem yapılmıştır.

 

Tüm suç türlerinde olduğu gibi Akaryakıt Kaçakçılığı olaylarında da, halkımızın farkındalığı ve duyarlılığı, mücadelemize olumlu katkıda bulunacaktır; dedi.

 

.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.