Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de Yapılandırma Semineri

0
444
Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de Yapılandırma Semineri

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de Yapılandırma Semineri

 

Güvenlik Kurumu (SGK) Ortaca Merkez Müdürlüğü tarafından Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de “6736 Sayılı Kanun Kapsamında Çıkarılan Yapılandırma ve son dönemde değişen kurum uygulamaları” hakkında seminer verildi.

 

Ortaca Kent Konseyi toplantı salonunda SGK Merkez Müdürü Özkan Arslan tarafından verilen seminere, muhasebeciler, mali müşavirler, esnaf ve işveren temsilcileri ile sigortalılar, çalışanlar ve GSS’liler katıldı.

Ortaca SGK Merkez Müdürü Özkan Arslan, Seminere katılanlara yapılandırma ve son dönemde değişen kurum uygulamaları hakkında bilgi verildiğini söyledi.

Yapılandırmanın avantajları konusunda bilgiler paylaştıklarını dile getiren Arslan, “6736 sayılı yasa kapsamında işverenlerimizin, sigortalılarımızın, bağ-kur’lularımızın borçlarını yapılandırması çıktı. Bu kapsamda Ortaca Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bağlı olarak; Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman’da muhasebeci, işveren ve çiftçilerimiz ile bir araya gelerek seminerler yaptık. Bu kapsamda ne şekilde yapılandırılacağı, yapılandırmanın faydaları, yapılandırma yaptıktan sonra hangi avantajlar sağlayacağını paylaştık. Onun haricinde Sosyal Güvenlik mevzuatında son dönemde yapılan değişiklikleri anlattık. Daha sonrasında işverenlerimizden ve muhasebecilerimizden gelen soruları cevapladığımız etkili ve verimli bir seminer oldu.” diye konuştu.

-Tüm teşviklerden faydalanıyorlar

İşverenlerden ağırlıklı olarak gelen kaç taksit olacağı, avantajının ne olduğu gibi soruları yanıtladıklarını aktaran Ortaca SGK Müdürü Özkan Arslan, “en büyük avantajlarından bir tanesi işverenlerimiz peşin ve düzenli ödeme yaptığında 5 puan indirimi dediğimiz yaklaşık yüzde 15’e yakın indirim söz konusu, işverenlerimiz taksit yaparak, ilk taksiti ödediğinde hiç borcu yokmuş gibi tüm teşviklerden faydalanmaya başlıyorlar. Aynı zamanda icra dosyaları varsa kaldırılıyor. Haciz konulan dosyalardaki haciz çözme işlemini gerçekleştiriyoruz. İhalelere katılması için alacakları borcu yoktur yazılarını almak için yapılandırmasını yaptırıp 1. Taksidi ödemesi onlar için yeterli.” dedi.

-Son gün 31 Ekim

Genel Sağlık Sigortasına önem verdiklerini ve vatandaşların gelir testine müracaat etmelerini gerektiğini ifade eden Arslan şunları kaydetti; “Yapılandırmamız 1 Eylül 2016 tarihinde başladı. Yapılandırmamız 31 Ekim 2016 tarihine kadar, işveren ve bağ-kur dosyaları için geçerli aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası yapılandırması da söz konusu, bunun içinde Aralık sonuna kadar sosyal yardımlaşma kurumlarında gelir testine müracaat edip, Ocak ayının sonuna kadar bize müracaat etmeleri halinde, onların borçlarını da yapılandırıyoruz. Genel Sağlık Sigortasına önem veriyoruz, hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın zorunlu olarak tabi olduğu bir sigorta. Bunun için yapılması gereken ilk aşamada gelir testi, bu seminerlerimizde genel sağlık sigortasından bahsettik.”

Seminer katılımcıların soruları da Özkan Arslan, tarafından yanıtlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.