Elcik Soğanı markalaşma yolunda…

0
1732
Elcik Soğanı markalaşma yolunda…

Elcik Soğanı markalaşma yolunda…

 

Daha önceleri madencilik ve orman işleriyle geçimini sağlayan köylü, bu alanların kapanmasıyla “geleneksel ata tohumu” ile Elcik soğanı yetiştiriciliğine başladı.

Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı kırsal mahallesi olan Elcik, Taşbaşı, Bozbel, Gürleyik ve Kızılkaya mahallerinde yetiştirilen, tadı, rengi ve dayanıklılığı ile öne çıkan Elcik Soğanının marka değerinin korunması amacıyla “coğrafi işaret tescili” almak için Muğla Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde çalışmalara başlandı.


Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından da Elcik Soğanının dikiminden hasadına kadar olan süreçte karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, üretim alanlarının tespit edilmesi ve bu alanların artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.
“ÜNLÜ GURMELERİN TERCİHİ ELCİK SOĞANI”
-Üretici Musa Doğan, “Daha önce bu köylerimiz madencilik ve ormancılıkla geçiniyordu. Şimdi madencilik sektörü biraz hafifledi, orman işi azaldı insanlarımız da tarıma yöneldi. Tarımda da soğancılık ve incir üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de sürekli yanımızda bizlere destek veriyorlar. Elcik soğanının özelliği yüksek rakımda yetişmesi, hiç fire vermemesi ve çürümemesi. Doğal ve naturel olduğu için zaten ilaçlama hiç yapmıyoruz. Soğanların arasından otları ellerimizle yoluyoruz. Onun için lezzeti de, kalitesi de farklı. Bu kaliteyi ünlü gurmeler biliyor ve tadını anında alıyorlar. Sipariş üzerine kendilerine ulaştırıyoruz ama yetersiz kalıyoruz. Türkiye’ye ve dünyaya duyurmak istiyoruz”


-“ATA TOHUMU ELCİK SOĞANI”
-Üretici Halil Karakuş, “Elcik Soğanı doğal antibiyotiktir. Elcik soğanının tohumlarını kendimiz elde ediyoruz. Atalarımızdan kalma örf adetimizi devam ettiriyoruz dışarıdan tohum almıyoruz, Kalitesi ve lezzeti diğer soğanlardan daha üstündür”
-Üretici Ayşe Taşkın, “Uzun zamandır Elcik soğanı yetiştiriciliği yapıyoruz, tek eksiğimiz tanıtım ve biraz daha yaygınlaştırılması. Biz geçimimizi bununla sağlıyoruz”
-“KENDİ İHTİYAÇLARI İÇİN ÜRETİYORLARDI, ŞİMDİ MARKA OLMAK İSTİYORLAR”
Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknikeri Turan Bulut, Elcik Soğanının yerel bir çeşit olarak üretilmesi, tohumdan pazara satış esnasına kadar bütün aşamaları üreticilerin kendi olanaklarıyla yapıldığı için Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak büyük önem verdiklerini söyledi.


Elcik Soğanının yerel bir tat, yerel bir tohum olduğunu ifade eden Turan Bulut, “biz bunu ne kadar çok fazla tanıtırsak pazar değeri artacak ve buradaki üretim alanları da doğal olarak artacak. Biz bu konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunun yanı sıra markalaşma konusunda da son zamanlarda başvurularımız oldu. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığıyla görüştük. Elcik soğanının durumunu, geleceğini anlattık. Olumlu yaklaşarak bunu değerlendirip markalaşma çalışmasını başlatabileceklerini söylediler” dedi.

İlk zamanlar üreticilerin kendi ihtiyaçları için bunları ürettiklerinin altını çizen Turan Bulut, “Elcik soğanını marka haline getirebilirsek üreticilerimiz kendi ihtiyaçları için bunları üretirken gelecekte katma değeri yüksek bir pazar ürünü haline geleceğini tahmin ediyoruz. Çalışmalarımıza o yönde devam ediyoruz. Dalaman ilçemizin yaklaşık 5 mahallesinde yoğun olarak üretimi yapılıyor. Köyümüzde üreticilerimiz, muhtarlarımız, STK’larımız hep beraber çalışıyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.