Dalyan’da görenleri şaşırtan drenaj

0
1168

Dalyan’da görenleri şaşırtan drenaj

Ortaca’nın Dalyan mahallesi ve Gökbel mahallesi arasında kalan Sülüngür gölü kenarındaki Geren Düzü mevkisindeki arazide 4 metre genişliğinde, 3 metre derinliğinde ve yaklaşık 100 metre uzunluğunda açılan kanallar çevreye duyarlı vatandaşları tedirgin etti.

-“Göl ve kıyısındaki sazlık alanlar koruma altında”

Yerleşim dışında kalan Sülüngür Gölü doğal alanı ve göl kıyısında bulunan sazlık alanlar koruma altında. Göl çevresi ve kanallar çeşitli hayvanların üreme ve barınma yeri olarak zengin bir potansiyele sahip olduğundan çok çeşitli kuş türleri de bölgeyi kışlama ve kuluçka alanı olarak kullanıyor. Göl etrafındaki sulak ve çorak bataklıklarda gelişen otsu bitkiler yer alıyor. Geren düzü etrafındaki sulak alanlarda yetişen Geren otu ise köylülerin geçim kaynağını oluşturuyor.

-“Bir-kaç yıl sonra sazlıklar kurur, habitat değişir”

Köyceğiz gölü, Dalyan kanalı ve Sülüngür gölü başta olmak üzere bölgeye kuş gözlemciliği için geldiğini ifade eden Yiğit Topgöz, “Zaman buldukça bu bölgeye gezmeye geliyorum. Kanal açıldığını görünce gözlerime inanamadım. Burada korunması gereken sazlık alan var. Şu anda bir şey fark edilmeyebilir ancak bir-kaç yıl sonra sazlıklar kurumaya başlayacak. Habitat değişecek, ortam bozulacak. Yaşanabilir ortam kalmayacaktır. Ya popülasyon yer değiştirecek ya da ortadan kalkmalara yol açacaktır. Bölgeyi kışlama ve kuluçka alanı olarak kullanan çeşitli kuş türlerini yavaş yavaş göremeyeceğiz. Burası ÖÇK bölgesi ve Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi’nin kullandığı bölgede kalıyor. Kısa sürede müdahale edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

-“Kendi arazim”

Kanal açılan alanın kendi arazisi olduğunu söyleyen Dalyanlı İş insanı, “kanal nar bahçesi oluşturulmak için açıldı. Bilindiği üzere bölgede taban suyu yüksek ve tuzlu.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ortaca İlçe Müdürlüğü yetkililerine bilgi verildi” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.