0
393

Şanslı Esra kurtarıldı…

İzmir’de misina ve aydınlatma lambası yutan caretta caretta Ortaca Dalyan İztuzu plajındaki (DEKAMER) Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına alındı.

DEKAMER alan sorumlusu Şenol Menzek, merkezde tedavi altına alınan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasının durumunun iyi olduğunu söyledi.

Kaplumbağanın İzmir’den getirildiğini söyleyen Menzek, “Dişi ve yetişkin olan kaplumbağa misina ve aydınlatma lambası yutmuş. Bize getirildiğinde bitkin vaziyetteydi. Tedavisi yapıldı ve şu an sağlık durumu iyi. Kaplumbağaya onu bulan hayatta kalması için elinden gelen gayreti gösteren kişinin isteği doğrultusunda “Esra” ismini verdik.  Biraz gözetimimiz altında kaldıktan sonra doğal ortamına kavuşur” diye konuştu.

DEKAMER’e her yıl yaklaşık olarak 30 civarında yaralı kaplumbağa geldiğini ifade eden Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi müdürü PÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, “2008 yılından bu yana 270 civarında kaplumbağa merkeze yaralı olarak geldi. Bunların 15-20 tanesi o yıl içerisinde iyileşerek denize gönderildi. 180’in üzerinde iyileşen deniz kaplumbağasını doğal ortamına gönderdik. Ayrıca merkezde tedavileri devam eden kaplumbağalar var. Bu kaplumbağanın da kısa sürede iyileşerek doğal ortamına kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.