0
539

Polonyalı ressamların gözüyle Dalyan

Muğla’nın Ortaca ilçesinde “Polonyalı ressamların gözüyle

Dalyan” resim çalıştayı yapıldı.

Ortaca Belediyesi ve Likya Kültür Sanat Merkezi işbirliğiyle Polonya’dan gelen ressamlar, Ortaca, Dalyan, İztuzu, Sarıgerme ve Göcek’te tarihi ve doğal güzelliklerin içerisinde gezerek gördükleri yerleri tuvale yansıttılar.
Yaptıkları çalışmaları sergileyen ressamlar, geliri kız çocuklarının eğitiminde kullanılmak üzere eserlerini Ortaca Belediyesi ve Likya Kültür Sanat Merkezi’ne bağışladılar.
-Polonyalı Ressam Agnıeszka Gewartowska “Ben ressamım renklere bakarım. Ülkenin çok ilginç tabiatı ve çok güzel ışığı var. Bölgenin yeşil, mavi renkleri ressamlara çok hayal etme imkanı veriyor. İyi ki bu etkinliğe katılmışım”


-Polonyalı Ressam Grzegorz Pawelczak “bölgeyi gördüm ve çok beğendim. Hava, renkler ve ortam çok etkileyici. Turistler için de çok etkileyici bir yer. Onları buraya çekebilecek tarihi ve doğal çok yerler var. Bu çok eski ve çok iyi korunmuş eserleri herkesin görmesi gerekir”
-Etkinliği gerçekleştiren Ressam Naci Kartal “Polonya’da arkadaşlarımızın bulunduğu atölyede birlikte resim yapıyoruz.

Ve onları birlikte resim yapalım diye Türkiye’ye davet ettim. Ortaca belediyesi ve Likya Kültür Sanat Merkezi ile birlikte bu organizasyonu yapıldı. Arkadaşlarla Dalyan ve çevresinde dolaşarak, tarihi eserlerin içinde ve çeşitli yerlerde resimler yaparak bunları ürettik. Çalışmanın amacı Polonyalılara Türkiye’yi tanıtmak ve burada üretilen resimlerle eğitime katkı sağlamak. Bu resimleri belediyeye ve Likya’ya hediye edeceğiz. Onlar da eğitim için kullanacaklar. Arkadaşlarımız da böyle bir yardımda bulundukları için mutlular” dedi.


Likya Kültür Sanat Merkezi sahibi Betül Evrensel ise, “Bu etkinliğin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz. Sanatın birleştirici bir güç olduğu düşüncesiyle özellikle uluslararası etkinliklere çok önem veriyoruz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.