0
1997

90 yaşındaki Ümmü nineye devlet sahip çıktı

Ümmü nine, “Ben anacığımı el üstünde tuttum”

Muğla’nın Ortaca ilçesinde çocukları tarafından bakılmak istenmeyen 90 yaşındaki Ümmühan Yiğit’e devlet sahip çıktı.

Ortaca Kaymakamlığı, Ortaca Belediyesi ve Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğinde görevliler tarafından evden alınan ve bir süredir yatağa bağımlı olarak yaşayan Alzheimer hastası 90 yaşındaki Ümmühan Yiğit Muğla Ula’daki Sosyal Hizmetler Yaşlı Bakım Merkezine götürüldü.

-Karaçelik, Erdoğan ve Türkoğlu’ndan anında müdahale

Çıkan haberler üzerine Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İlkay Türkoğlu anında müdahale ederek Ümmühan Yiğit’in koruma altına alınmasını sağladılar. Yiğit, Ortaca Devlet Hastanesi’nde gerekli sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra, Ula’daki Sosyal Hizmetler Yaşlı Bakım Merkezine götürüldü.

Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, “Ümmühan Yiğit’e ailesi tarafından bakılmadığını öğrendikten sonra gerekli yerlerle görüşmeleri yaptık. Gerekli sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra, görevliler eşliğinde Ula Sosyal Hizmetler Yaşlı Bakım Merkezine götürüldü. Ümmühan Yiğit, artık devlet koruması altında” dedi.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ise, “Aile içinde yaşanan bazı sorunlar nedeniyle Ümmühan teyze sıkıntı yaşadı. Yapılan istişarelerle koruma altına alındı. Artık Sosyal Hizmetler Yaşlı Bakım Merkezinde daha iyi bakılacağını ve kendisinin burada rahat edeceğini düşünüyorum. Destek ve ilgilerinden dolayı sayın kaymakamımız Oktay Erdoğan’a da çok teşekkür ederim” diye konuştu.

-Kimse gelip bakmadı

Komşusu Dilek Tokcan “Ümmühan teyze 2 yıldan beri burada ve 2 yıldan beri hasta haliyle kızı Şevkinaz bakıyor. 5 tane daha çocuğu var ama hiçbirinin ilgilendiğini görmedim de duymadım da. Şevkinaz hanımın gelinleri ve torunları ilgileniyor. Diğer kardeşlerle aralarında sorun çıktı kimse bakmıyor ilgilenen de yok diye devlet el koydu. Yazık oldu çok üzüldük” ifadelerini kullandı.

65 yaşındaki Şevkinaz Yiğit,  ise şunları söyledi. “Biz 6 kardeşiz, hiç kardeşlerimin yardım ve desteği olmadan 2 yıldan beri ben bakıyordum. Evet annem bize ne zor şartlarda baktı, hepimizi büyüttü. Ben 2 yıldan beri bakmaya çalıştım ama kendim rahatsızım. Bir sürü hap kullanıyorum, kalp rahatsızıyım, psikolog hastasıyım. Kendime bakamıyorum anneme nasıl bakacağım siz de ilgilenin dedim ilgilenmediler. Kardeşlerimin sürekli şikayeti ve dilekçe vermeleri yüzünden devlet annemin bakımına el koydu. Ben yakın bir tarafta olmasını istemiştim. Başta Belediye başkanımız, Kaymakamımız ve sosyal hizmetler yetkililerimizin duyarlılığı sayesinde Ula’ya yerleşti. İlgilerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

-Ümmü ninenin ağzından çıkan cümleler ağlattı

Ümmühan Yiğit’i bakım evine giderken komşuları uğurladı. Görevlilerin kendisini almaya geldiğini, nereye gideceğini hissedercesine ağzından çıkan cümleler ağlattı.

Komşularının nasılsın, ne düşünüyorsun Ümmü nine sorusunu,  “Nasıl olayım, neyi düşüneyim, bakmayan bakmasın. 6 çocuğum vardı,  gelmiyorlar. Arayıp soran yok beni. Allah’ımda onları aramasın. Bana yaptıklarını evlatları da onlara göstermeyecek mi?. Ben anacığıma öyle baktım ki, el üstünde tuttum” diye cevapladı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.