0
746

Adalet yerini bulacak…

Ortaca Devlet Hastanesi acil servisinde hastanın sevki sırasında sedyeden düşürüldüğü görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından yürütülen soruşturmada flaş gelişme.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, 1. İdare Dava Dairesi, ortaca Kaymakamlığı’nın idari personel hakkında soruşturma izni vermemesine ilişkin kararı bozdu.

Mahkeme, Ortaca Devlet Hastanesi Acil servis görevlileri,  U.I., N.Ö., E.S. hakkında hastayı sedyeden düşürdükleri ve yaralanmasına sebep oldukları, F.K., VE M.M. hakkında ise olayı aileden sakladıkları ve örtbas etmeye çalıştıkları iddiasıyla açılan davada söz konusu kişilerin yargılanması için karar verdi.

Hastanın sedyeden düştüğü 1 ay sonra gelen telefon ihbarının ardından güvenlik kameralarının incelenmesi sonucunda ortaya çıkmıştı.

-Adalet yerini bulacak…

Zeliha Üstündağ’ın kızı Ayşegül Üstündağ Varna, kararı sevinçle karşıladığını duyurdu.

Ayşegül Üstündağ Varna, “Olayla ilgili personel hakkında “soruşturma izni verilmemesine” ilişkin kararı İdari mahkemeye götürdük. Aylardır uğraş verdiğim annemin 112 ekibi tarafından sedyeden yere düşürülme davasında nihayet rüzgar bizim yönümüze doğru esmeye başladı. Hakkımızda bu zamana kadar verilen tüm kararlara karşı açmış olduğum İTİRAZ davası kabul edilmiş ve karar bizim lehimize dönmüştür. Soruşturma kaldığı yerden devam edecektir. Bundan sonraki süreçte de bu davanın doğru bir kararla neticelendirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Elbet ADALET yerini bulacaktır” dedi.

 

-Olay 6 Mart 2017 tarihinde öğle saatlerinde yaşandı. Evde rahatsızlanan Zeliha Üstündağ (72) komşularına ait otomobil ile Ortaca Devlet hastanesi acil servisine getirildi.

Burada kalp krizi geçirdiği ve kalbi durduğu belirlenen Zeliha Üstündağ yapılan müdahale ile yaşama döndürüldü. Bir süre sonra Dalaman Devlet Hastanesi’ne sevkine karar verilen Zeliha Üstündağ ambulansa alınmak üzere hazırlıklar yapıldı.

Sağlık personeli ve 112 görevlileri tarafından yataktan sedyeye alınan Zeliha Üstündağ sedyenin devrilmesi üzerine yere düştü. Tekrar sedyeye alınan Üstündağ, herhangi bir muayeneden geçirilmeden ambulansa alınarak Dalaman Devlet Hastanesi yoğun bakım servisine götürüldü.

Sedyeden düşürülen 72 yaşındaki 4 çocuk annesi, Zeliha nine 15 gün kaldığı yoğun bakımda yaşamını yitirdi. Zeliha Üstündağ’ın ölüm raporuna solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdiği yazıldı.

Annesinin sedyeden düşürüldüğünü olaydan 1 ay sonra gelen bir telefonla öğrenen Ayşegül Üstündağ Varna, sorumluların bulunması, annesinin gerçek ölüm sebebinin belirlenebilmesi için Ortaca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak şikayetçi oldu.

Ömer Kundakçı-Melahat Kanbur

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.