0
692

Köyceğiz’in “Bisiklet Dostu Okulu”

Köyceğiz’de “Sağlıklı nesiller için bisikleti önemsiyoruz” sloganıyla bisiklet dostu okullar projesi başlatıldı.

Pilot okul seçilen ‘Bisiklet Dostu Okul’ ünvanlı Köyceğiz Şeyhler Ortaokulu’nun bahçesinde öğrenciler güvenli bisiklet sürüş eğitimi yaptılar.
Projenin startı öğrencilerinin çoğunluğu gündelik hayatında bisiklet kullanan Köyceğiz Zeytinalanı mahallesindeki Şeyhler Ortaokulu’nda düzenlenen etkinlikte Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ, bazı daire amirleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla verildi.
Salcano Bisiklet firmasının sponsorluğunda yürütülen projeye Köyceğiz belediyesi başta olmak üzere bazı kurum ve kuruluşlarda öğrencilere bisiklet bağışlama sözü verdiler.
Projeye Köyceğiz’den başladıklarını söyleyen Kalbin İçin Pedalla grubu Başkanı Şahidin Aydemir, Türkiye geneline yaymak istediklerini ifade etti.

-Köyceğiz’den start verildi, Türkiye’ye yayılacak
Türkiye genelinde farkındalık etkinlikleri yaptıklarının altını çizen Kalbin İçin Pedalla grubu Başkanı Şahidin Aydemir “Biz bu projeyi, bisikletin sağlığa ve ekonomiye katkısı yönünde her türlü farkındalık yaratmak için Köyceğiz’de, Köyceğiz kaymakamlığımız, Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte Sağlıklı nesiller için bisikleti önemsiyoruz projesi adı altında hazırladık. Buradaki amacımız gençlerimizi bisiklete alıştırmak. Bisikleti sevdirmek. Bisiklet hakkında fikirlerimizi onlarla paylaşmak. Köyceğiz bisiklete binmek için çok ideal bir yer. Ama biz istiyoruz ki gençlere burada farkındalık yaratarak bilinçlendirelim. Burada birer saat her okulda eğitim vereceğiz. Önce bisikleti tanıtacağız. Bisiklet nedir, bisikletin faydalarını anlatacağız. Sonrada güvenli bisiklet sürüşü ve bunlar için temel bir eğitim vereceğiz, çocukları bilinçlendireceğiz. Şu anda burası bir pilot okul, bunun sonra ikinci ayakları var. Diğer temsilcilerimiz vasıtasıyla da Türkiye geneline yaymayı düşünüyoruz. İnşallah bu bir başlangıç olur. İyi bir şey yapacağımızı umut ediyorum. Türkiye geneline yayılır” dedi.


-Bisiklet sürerek sağlığıma kavuştum
Kalbin için pedalla grubu olarak kalp haftası ve dünya kalp gününde çok büyük etkinlikler yaptıklarını dile getiren Aydemir konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Şöyle bir özelliğimi söyleyeyim, ben 4 damar by paslıyım. 14 yıl oldu, bisiklet sayesinde tekrar sağlığıma kavuştum. Yani o hastalığımı atlattım diyelim. Şimdi insanları örnek teşkil etmek amacıyla böyle bir oluşum başladık. İnsanları biraz bilinçlendiriyoruz”
-Öğrencilerin okula bisikletle gelip gidiyor
Proje sorumlusu öğretmen Abdullah Coşku ise, “Köyceğiz ilçe kaymakamlığımızın dostumuz spor projesi kapsamında Köyceğiz pedallıyor etkinliğinin startını okulumuzdan veriyoruz. Bu proje kapsamında ilçemizin tüm okullarında bisiklet eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Öğrencilere bisikleti sevdirmeyi, sağlıklı olmak için bisikleti hayatlarında yer vermelerini amaçlıyoruz. Biz de bunun için okulumuza bisiklet yolumuzu, bisiklet park yerimizi yaptık. Şu anda öğrencilerimizin yarısı okula bisikletle gelip gitmekte. Tabi bunu da hayatlarında devam ettirirlerse ilerde iş hayatlarında işlerine de bisikletle giden nesiller olacaktır bu da çok önemli” dedi.
Son zamanlarda Köyceğiz’de bisikletin çok revaçta olduğunu söyleyen Coşkun, “Gerek yurt içinden, gerek yurt dışından gelen bisikletçiler yol rotası, dağ rotası, manzara, yayla rotası gibi çok farklı rotalarda bisiklet sürmekteler. Burada yaşayan çocuklarımızın da aynı duyguları yaşamalarını istiyoruz” diye konuştu.
-Öğrenciler Emine Sinem Avcı ve Uğur Avcı, arkadaşlarını “kötü alışkanlıkları bırakıp kalbimiz için pedallayalım” sloganıyla bisiklet binmeye davet ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.