0
761

5 litre atık yağa deterjan

Köyceğiz Turizm ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Recep Nevzat Özata, Köyceğiz’de başlatılan çalışmalarla, atıklar ve ambalaj atıklarının geri dönüşüm firmalarının ilgisini çekmeye başladığını söyledi.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Recep Nevzat Özata, “Şimdi kızartma yağlarından Biyodizel üreten bir geri dönüşüm firması ilçemizde 9 işletmede atık yağ toplamaya başladı. Ayrıca belediyenin gösterdiği 8 noktaya bidonlar yerleştirecekler. Bir tane de derneğimizde olacak, isteyenler derneğimize teslim edecekleri 5 litre yağ karşılığı hediye deterjan alabilecekler. Yakında broşürler, toplama kampanyası ayrıntıları ile bu konuyu çalışmaya başlayacağız” dedi.

-Kızartma yağlarını lavaboya dökmeyelim

Lavabolara dökülen kızartma yağlarının öylece akıp gittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz diyen Özata, “Evlerde kullanılan her çeşit atık yağ sulara, toprağa, lavabo, klozet gibi ortamlara döküldüğünde çevreye inanılmaz ölçüde zarar veriyor. Doğaya atılan 1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kullanılamaz hale getiriyor. Fritözlerde ya da tavalarda kızartma yapıldıktan sonra dökülen yağlar denizlere, göllere, akarsulara ve içme suyu kaynaklarına geri dönüşü olmayan zararlar veriyor, kanalizasyonları tıkıyor. Çevreyi kirletiyor, yeraltı su kaynaklarına sızarak doğal yaşam dengesini bozuyor, balık ve diğer canlıların ölmesine neden oluyor” ifadelerini kullandı.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.