0
683

1 yılda 2. Festival

Şubat ayında Ortaca Belediyesi ve Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneği’nce ilki düzenlenen “Dalyan Kefal Balığı Festivali”nin ikincisi 17 Aralık 2017 tarihinde, Ortaca Belediyesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi ve Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneği’nin katkılarıyla yapılacak.

Dalyan İztuzu Turizm Tanıtım Derneği Başkanı Sezgin Yiğit; “Biz bu yörenin çocuklarıyız doğa sevgisiyle doğduk, denizle ve balıkla büyüdük, öyle gördük, öyle bildik”

Dalyan İztuzu Turizm Tanıtım Derneği tarafından festivalin amacı hakkında yapılan açıklamada, Dalyan Kefal Balığı Festivalinin dostluklarla oluşturulmuş bir proje olduğu vurgulandı.

Dalyan İztuzu Turizm Tanıtım Derneği Başkanı Sezgin Yiğit’in açıklaması şu şekilde.

“Amatör ruhla ama profesyonel ekip çalışmasıyla Dalyan’da bir ilki gerçekleştirdik. Bu yıl içerisinde 2. Kefal Balığı Festivalini gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz.  Dalyan’dan Muğla’ya kadar tüm çevre ilçelerden katılım oldu buralardan kendimize yepyeni dostlar edindik. Bu sayede, Dalyan’ın tanıtımının yanında Türk amatör balıkçılığının gelişmesi için de katkı sağladığımızı düşünüyoruz.

Ortaca Belediye Başkanımızın, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi’nin katkılarıyla balık tutma yarışmamız bir festival havasına bürünmüştür. Amaçlarımız arasında sadece Amatör Balıkçılığın gelişmesine katkı sağlamak yer almıyor, bunun yanında Dalyan Kefalinin de tanınmasına dikkat çekmek istiyoruz. Dalyan da yetişen kefal balığı bulunduğu suyun özelliklerinden dolayı tatlı su ve tuzlu suyun karışmasıyla tüm mineralleri içine çekmesi sebebiyle çok lezzetlidir. Bu lezzetli balığın üretimi ve su ürünlerinin geliştirilmesi konusunda Dalyan Su Ürünleri Kooperatifinin yaptığı büyük çalışmalar var. Özellikle neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalınan mavi yengecin avlanması ve hijyenik ortamlarda pişirilmesi ile ilgili bir düzenleme getirilmiştir. Bu da Dalyan’a kazandırılmış büyük bir çalışmadır.

Dalyan Kefal Balığı Festivalini geleneksel hale getirip tüm Dalyan halkının ve çevresinden bu etkinliğe katılacak olan konuklarımızı Dalyan’da keyifli saatler geçirmelerini hedefliyoruz.2.sini düzenlediğimiz Dalyan Balık Festivaline bir etkinlik daha ekledik Aralık ayında olması sebebiyle daha önceki yıllarda yapılan burada yaşayan birçok yabancıya neşeli saatler geçirmelerini sağlamak amacıyla Christmas Kermesi düzenlenmekteydi. Bu yıl dernek olarak bu organizasyona bizde katkı sağlamak istedik. Böylece Balık Festivalimiz iki gün sürecektir, aynı zamanda bu organizasyon çok anlamlı bir amaca da katkı sağlayacaktır. Buradan kazanılan gelirle Dalyan’da bulunan ilköğretim okuluna Ortaca Belediyemizin öncülüğünde bağış yapılacaktır. Her şey geleceğimizin umudu olan çocuklarımız için. Festivalimizi renklendirmek amacıyla misafirlerimize eğlenceli saatler geçirmelerini sağlamak için ücretsiz balık ekmek ikramı servis edilmesi ile birlikte  grup Zakkum’u davet ettik . Dalyan halkına Festival programı içerisinde konser verecekler. Umarız bu konser ve balık tutma yarışması ile tüm konuklarımız unutulmaz bir hafta sonu geçirirler. Dalyan halkı  bizlerden desteklerini  çekmedikçe, aynı sevgi ve arzu ile bu bayrağı birlikte dalgalandırmaya devam edeceğiz, hepimize rastgele”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.