10 SORUDA İMAR BARIŞI

0
1533

10 SORUDA İMAR BARIŞI

1)İmar Barışı nedir?

İmar Barışı uygulaması, iskansız yapıların belli bir harç karşılığında kayıt altına alınarak iskan verilmesi ve bu gelirin dönüşüm projelerine finans sağlaması amacıyla getirilen bir düzenlemedir.

2)İmar Barışının vatandaşa ne yararı var?

İmar Barışı kapsamında çürük olmayan, iskansız yapılar kayıt altın alınarak iskan verilecek. Su, elektrik, doğalgaz bağlanabilecek. Yargı ve belediyelerdeki iş yükünün azaltılabilmesi için alınmış yıkım kararlarından ve tahsil edilmeyen para cezalarından vazgeçilecek.

3)İmar Barışından hangi yapılar faydalanabilecek?

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olarak yapılmış yapılar için imar barışına başvurulabilecek ve “Yapı Kayıt Belgesi” alınabilecek.

4)Yapı Kayıt Belgesi nedir ?

İmar Barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belgedir.

5)Yapı Kayıt Belgesi kalıcı imar hakkı sağlar mı?

Yapı Kayıt Belgesi imar açısından kalıcı bir hak sağlamaz, müktesep oluşturmaz. Yapı Kayıt Belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı uygulanır.

6)İmar Barışı kapsamında kat mülkiyetine geçiş olacak mı?

Öncelikle Yapı Kayıt Belgesinin alınması gerekmektedir. Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra malikler tam muvafakat ile tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecektir.

7) İskânlı olan yapının, herhangi bir bağımsız bölümüne ait balkon kısmına yapılan eklenti de imar barışından faydalanacak mıdır?

Evet, Bağımsız bölüm alanı + eklenen kısmın alanı üzerinden Yapı Kayıt Belgesi alınabilecektir.

8)Konut olarak yapılmış bir yapının bir kısmı ticaret olarak kullanılması durumunda Yapı Kayıt Belgesi nasıl alınacak?

Konut ve ticaret olarak kullanılan alanlar ayrı ayrı beyan edilecek ve bu beyana göre Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplanacak. Hesaplanan toplam bedelin Konutlar %3’ü, ticaride %5’i olacak şekilde ödeme yapılarak Yapı Kayıt Belgesi alınabilecek.

9)Başkasından kiralanmış arsa/tarla üzerine yapılmış olan yapı imar barışı kapsamında değerlendirilecek mi?

Hayır, üçüncü şahıslara ait taşınmazlar üzerine yapılan yapılar kapsam dışındadır. Ancak gayrimenkulün sahibi tarafından Yapı Kayıt Belgesi alınabilir.

10)İmar Barışı başvuruları nereye yapılır?

Başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden maliklerin beyanlarına göre yapılacaktır.

İmar Barışının süresi 2019 yılının Haziran ayına kadar uzatılmıştır. Bu sebeple bu güncel düzenlemeden yararlanmakta vatandaşlarımızın yararı vardır. Yapınız çok eski olmadığı takdirde başvurunuzu yapmanızı, elinizde yapınızla ilgili bir belgenin olmasını tavsiye ederim.

“Araştırma yapıldığı zaman ancak bilgi artırılabilir; bilgi artırıldığında ancak istek samimi olabilir; istek samimi olduğunda ancak akıl ıslah edilebilir; akıl ıslah edildiğinde ancak özel yaşam iyileştirilebilir; özel yaşam iyileştirildiğinde ancak aile yapısı düzeltilebilir. Aile yapısı düzeltildiğinde ancak devlet düzen içinde yönetilebilir. Devlet düzen içinde yönetildiğinde ancak dünyada barış tesis edilebilir. “

Konfüçyüs

Saygılarımla,

Av. Hilal Tuğçe KOÇAK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.