“1 aylık mama kaldı, kapıları açmak zorundayım”

0
1473

“1 aylık mama kaldı, kapıları açmak zorundayım”

 

Birçoğu engelli 600’ün üzerinde mağdur köpek, 150 kadar kedi, 10 yaşlı eşek, 2 keçi, 2 koyunun yaşam mücadelesi verdiği Dalaman Bülüşlü mevkisindeki Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi HAYDOS bakım evinde zor günler başladı.

 

HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen, yaptığı yazılı açıklamayla, HAYDOS bakım evinde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen, “Verilen sözler unutuldu, 15 yıllık emeğimi batırmaya çalışıyorlar. 1 aylık mama kaldı, kapıları açmak zorundayım” dedi.

-“HAYDOS’UN İMKANLARI BELEDİYELERİN HİZMETİNDE”

Seçimlerden önce belediye başkan adayları tarafından verilen sözlerin seçildikten sonra unutulduğunu söyleyen HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen, “2005 yılında Türkiye’ye geldiğimde hem Dalaman hem de Ortaca Belediyeleri ne 5199 sayılı yasayı biliyorlardı ne de rehabilite merkezleri vardı. Hatta veteriner bile yoktu tek yaptıkları iş toplayıp ilçe dışına veya dağlara atmaktı ya da zehirle yok etmekti. Amansız bir yola düşerek her şeyimi satıp, sağlığımı kaybetme pahasına HAYDOS bakım evini kurdum, bedava Dalaman ve Ortaca’ya sundum. Tek yapmaları gereken şey doğru dürüst elaman ve asgari ihtiyaçlardı, onu bile yapmadılar. Ama senelerdir bir şekilde beraber çalıştık ve 7-8 bin köpek kısırlaştırdık. Hepsi benim çabamla 10 yıldan fazla ormanda yüzlerce hayvanla yaşıyorum. HAYDOS’da sadece röntgen cihazı eksik, onun dışında her şeyi aldık bedava Ortaca ve Dalaman belediyelerinin kullanımına sunduk” dedi.

-“HAYVANLAR SOKAKLARDAN TOPLANMAYA BAŞLADI”

Türkan Dağdelen, açıklamasında, “Seçimlerden sonra hem Ortaca hem Dalaman değişti. Partinin önemi yok. Seçimler geçince yeni başkanlar inanılmaz hayvan yok etmeye başladılar ya da toplatmaya. Nedeni ise yumurta yedi, tavuk yedi, apartmana girdi, kaşınıyor, kuduz olmuş, çiçekleri bozuyor, çocuk kovaladı, saldırdı, ısırdı vs vs. Bu köpekleri senelerdir ve seçim zamanında giden başkanlar, oy kaygısından, seçimi kazananlarda, söz verdikleri seçmenlere yaranmak için toplattılar. Bu arada uzun zamandır barınakta çalışan elamanları dağıtmayı ihmal etmediler. An itibarı ile HAYDOS da 600 kadar köpek,140 kadar kedi,2 keçi, 2 koyun ve 10 tane eşek var. Yüzde 50’si engelli geri kalanları ise sokaklarda saydığım nedenlerden dolayı istenmeyenler. Bu hayvanların tamamı HAYDOS tarafından rehabilite edilmiştir. Seçimden sonra yeni gelen başkanlar, benim köpek toplamaya karşı çıkmam nedeniyle bana tavır aldılar, çünkü köpekleri rahatça yok edemiyorlar ben direnince, biz kendimiz barınak açacağız dediler, Ortaca açtı. Hurda yığını gün yüzü görmeyen köpekler ve Ortaca sokaklarında her gün senelerdir yaşayan yok olan, buharlaşan köpekler. Aynı şeyi Dalaman başlatıyor, elamanları çektiler, kendileri barınak açacakmış. Topladığınız bunca hayvan ne olacak? Bunlar ne yiyecek, öleni kim gömecek, temizliğini, yemeğini, suyunu kim verecek? Aslında konu rahat rahat kedi köpek yok edememek. Çünkü bunu HAYDOS’da yapamazsınız. HAYDOS’un kapısında içeride video ve fotoğraf çekmek serbesttir yazılı” dedi.

-“1 AYLIK MAMA KALDI, KAPILARI AÇMAK ZORUNDAYIM”

Zor durumda kaldığını ve barınaktaki hayvanları bırakmak zorunda kalacağını söyleyen Türkan Dağdelen, “Ne yapacağım bilmiyorum ama kapıları açmak zorundayım. Onca hayvanı tel örgü arkasına kendi pisliği içinde bırakamam, en azından Dalaman çayının etrafında serbest olurlar, boş gezerler, su içerler.

Yıllarca savaştım ve Dalaman’ın mama, Ortaca’nın ise ilaç almasını sağladım. Şimdi Dalaman Belediyesi eski borçlarını bile mama firmasına ödemiyor. Neredeyse 1 aylık mamam kaldı. Bunların asıl amacı beni yıldırarak oraya kilit vurmanı sağlayıp, oradaki hayvanları rahatça yok etmek. Benim bağışçılarla belediye desteği olmadan orayı devam ettirmem mümkün değil. Tüm paramı zamanında buraya yatırdım. Artık yatıracak param kalmadı. İhbar olunca mecburen yine gidiyorum, görmezden gelemiyorum. Bu şekilde ne kadar sürdürebilirim bilmiyorum. Bu başkanlar neden her şeyi yıkıyorlar neden bu kadar acımasız ve saygısız neden beş yıl sonrasını düşünmüyorlar. Türkiye’nin ilk, tek, en güzel bakım evini kullanmak yerine yok ediyorlar, onu da anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

ÖMER KUNDAKÇI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.