Robot trafik polisi görev başında

0
94
Robot trafik polisi görev başında

Robot trafik polisi görev başında

Ortaca Bölge Trafik İstasyon Amirliğinde görevli trafik ekipleri meslektaşlarının can güvenliğini sağlamak amacıyla “Robot Trafik Polisi” projesini hayata geçirdi.

“Robot Trafik Polisi” yaklaşık 500 lira gibi bir maliyete Ortaca sanayi sitesindeki bir esnafa yaptırıldı. İlk çalışmalarda da Fethiye-Muğla karayolunda yapılan uygulamalarda kullanıldı. Robot Trafik Polisi led ışıkları ve fosfor renkleri sayesinde geceleri de kullanılabiliyor.

Ortaca Bölge Trafik İstasyon Amiri başpolis Erkan Başer ve çalışma arkadaşları tarafından tasarlanan ve aküyle çalışan “Robot Trafik Polisi” daha da geliştirilebilecek.

Trafik uygulamalarında zaman zaman meslektaşlarının hayatını kaybettiğini ve yaralanmalar olduğunu ifade eden Ortaca Bölge Trafik İstasyon Amiri başpolis Erkan Başer projenin Türkiye’de ilk defa uygulandığını ve trafikte görev yapan memurların can güvenliğini korumak amacıyla tasarlandığını söyledi. Başer uzaktan kumandayla çalışan, rahatlıkla sökülüp taşınabilen robot trafik polisinin istenildiğinde güneş enerjisi sistemiyle çalıştırılabilecek konuma getirilebileceğini kaydetti.

Gerçek polis memuruyla bire bir aynı olan “Robot Trafik Polisi” trafik uygulaması sırasında vatandaşların ilgisini çekti ve tam not aldı.

Sürücülerin görüşleri;

Özgür Bilge : “çok güzel çok hoş bir uygulama. Sistem çok güzel hayırlı olsun” dedi.

Zeynep Keser ise; “Fethiye’den geliyorum, Bodrum’a gidiyorum. Çok inandırıcı, gerçek zannettim, yaklaşınca maket olduğunu anladım. Güzel bir uygulama. En azından polislerimizin can sağlığı açısından önemli” ifadelerini kullandı.

Güngör Çoban da “yeni uygulamayı gerçekten çok beğendik. Olası kazalar için önlem olur. Maket gerçeği aratmıyor, ben gerçek zannettim. Uygulama başarılı ve güzel” diye konuştu.

Ömer Kundakçı-Güngör Çoban

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.