ORTACA ZİRAAT ODASI BAŞKANI NARENCİYE BİRLİĞİNİ KURMADA ÖNDERLİK YAPMALIDIR.

0
20
ORTACA ZİRAAT ODASI BAŞKANI NARENCİYE BİRLİĞİNİ KURMADA ÖNDERLİK YAPMALIDIR.

ORTACA ZİRAAT ODASI BAŞKANI NARENCİYE BİRLİĞİNİ KURMADA ÖNDERLİK YAPMALIDIR

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü ‘yü iyi tanırım. Çalışkan , ileriyi gören bir kişidir . Yeni seçilen muhtarlarla toplantı yaparak , gelecek için yapılacak hizmet konularını konuşmuşlar. Dalaman Gazetesinde okudum. Narenciye Birliğin kurulması ile ilgili fazla bir şey göremedim. Ancak , gerek Ortaca ‘nın ve gerekse Dalaman’ın bana göre en önemli ve birinci derecede olan sorunu “ NARENCİYE BİRLİĞİNİNİN “ kurulmasıdır.
Herkesin bu fikrime katılacağını sanıyorum. Birliğin kurulma önceliğini defalarca hem “ Güney Ege “ gazetesinde , hem de Dalaman Gazetesinde yazdım , yollarını gösterdim. Bakıyorum halen hiçbir ciddi girişim yok ..
Salim bey bu iş sana düşer . Eski oda başkanı Turgut beyin zamanında , birlik kurulma çalışması başlamıştı. Ben de 6 ay kadar yönetim kurulunda görev aldım. Birlik kurma basit bir olay değil. Öncelikle bu işe inanan , kafası işler , ciddi çalışacak , buna zaman ayıracak 5-6 kişiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Salim bey , oda başkanı olarak sizin lokomotif görevi yapmanız gerekir. Devlet kolaylık sağlıyor. Temeli atılmış , sadece işin ciddiye alınıp , başlatılması lazım. Bölgenin bundan daha önemli bir ihtiyacı olmadığını siz de biliyorsunuz.
BİRLİK OLMADAN KALKINMA OLMAZ

Avrupalılar birlikler ve kooperatifler sayesinde kalkındılar. Almanya ‘da üreticiler , köylüler satacakları her çeşit ürünü , hayvanını , birlik vasıtası ile satar. Tüccar devreden çıkmıştır. Üretici birlikleri kurulmuştur. Birliğin kurucuları yine üretim yapanlardır. Devler sadece maddi yardım eder ve birliği denetler. Ancak , denetim mekanizması iyi ve ciddi çalışır . Herhangi bir sapmaya , sui istimale fırsat tanınmaz. Üreticinin kendisi bile , seçtiği yönetim kurulunu denetler.
Ziraat Odası , birliklerin kurulmasında başı çeker , üyeleri teşvik eder , üye olmayanların olacak kayıplarını anlatır . Almanya ‘da bulunduğum 2 yıllık süre içinde “ Alp Dağları Bölgesinde “ kurulmuş süt kooperatiflerini ve hayvancılık birliklerini yakından izlemiştim. Ziraat Odası burada baş rolü oynuyordu.
Şimdi tekrar Salim Çöllü beye seslenmek istiyorum. Zaman kaybediyorsunuz. Yıl dönüp dolaşıp geliyor . Siz yerinizde sayıyorsunuz.
Bir de şunu görüyorum : Vatandaş , birlik kurmayı seçilen veya seçilecek millet vekillerinden bekliyor. Hatta , Belediye Başkanları seçimler öncesi bunu vaat ediyor.
Beyhuda beklemeyin , eyer bu olsaydı , şimdiye kadar gerçekleşirdi. Üretici , Ziraat Odası el ele vermedikçe olayın gerçekleşmesini beklemeyin . Tekrar ediyorum, Ziraat Odası el atmadıkça daha çok beklenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here