Leylekler yuvalarına döndü

0
61
Leylekler yuvalarına döndü

Leylekler yuvalarına döndü

102 OMR_0003 OMR_0002

 

Ortaca, Okçular mahallesindeki leylek bahçesinden göç ederek ayrılan leylekler havaların ısınmasıyla birlikte tekrar yuvalarına dönmeye başladı.

 

Mart ayında gelmeye başlayan leylekler Ortaca Okçular mahallesindeki Ahmet Akgün’e ait arazide yapay yuvalarda ve yüksek ağaçlarda yuva yaparak bölgede yaklaşık 5 ay geçiriyor.

Yaralı ve sakat göç edemeyen leylekler ise tedavi edilerek bakımları sağlanıyor. Leyleklerin beslenmelerini kolaylaştıracak şekilde suni göletler oluşturulması planlanıyor.

Okçular Mahallesi’ndeki “Leylek Bahçesi” isimli işletmenin sahibi Ahmet Akgün, mart ayında başında gelmeye başlayan leyleklerin uzun yıllardır bölgede konakladıklarını söyledi.

Leyleklerin yuvalarını yaptığı çam ağaçlarının zamanla yıpranarak yok olduğunu anlatan Akgün, “Çam ağaçlarındaki yuvalar kaybolmaya başladı. Bu tehlikeyi gördüğümüz için uzun elektrik direklerinin üzerine yapay yuvalar yaptık. İlk yıl leylekler birkaçına yerleşti. Şimdi ise bütün yuvalar tutulmuş durumda” dedi.

Akgün, uzun dönemde leyleklerin doğal ortamlarında yuva yapacağı ağaçları dikerek yuvalarını oralara yapmalarını istediklerini ifade etti.

Leyleklerin yavruladıktan sonra bazı yavrularının yuvadan düşerek yaralanabildiğini belirten Akgün, “Yaralı leylekleri veterinere götürerek tedavi ettiriyoruz. Ancak sakat kalan leylekler Afrika’ya göç edemiyorlar. Bu leyleklere de işletmemizde bakıyoruz. Ayrıca sulak alanlar oluşturarak leyleklerin daha rahat biçimde beslenerek burada yaşamlarını sürdürmelerini istiyoruz.” diye konuştu.

Akgün, “şu anda en büyük düşüncem leyleklerin beslenme ihtiyacının karşılayacak bir tane gölet yapmak. Çünkü en yakın beslenme alanı Köyceğiz gölü, buraya yaklaşık 15 kilometre mesafede. Oradan buraya leyleklerin yiyecek getirip yavrularına vermesi beslenmesi çok zor. Bu çevreden eğer bulabilirsem, gücüm yeterse bir tarlayı su geçirimsiz bir kil tabakası ile kaplayıp suni bir gölet oluşturup onun içerisine kurbağayı, leyleklerin beslenmesini karşılayacak olan solucanları toplayıp leylekleri bu civarda beslenme ihtiyaçlarını karşılayarak tutmaya çalışacağım. Bu işe kafamı koydum, yüreğimi koydum. Elimden geldiği kadar leylekleri burada tutmaya çalışacağım”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.