Köyceğiz Yavaş Şehir Olur mu?

0
104
Köyceğiz Yavaş Şehir Olur mu?

 

Köyceğiz Yavaş Şehir Olur mu?

11143624_10154058725853675_3394170293549291971_o

 

Dünyada İtalya’dan çıkmış bir kavram var.  Artık bazı yerler  “YAVAŞ ŞEHİR” olmak için uğraşıyor. Belediyeler CITTASLOW onayı için İtalya’daki bu birliğe başvuruyorlar. Birlik bir çeşit belediyeler topluluğu.

 

Yavaş şehir demek tenha, kendi halinde, kıyıda köşede kalmış yaşam alanları demek değil. Hayatın yavaş aktığı yerler. Büyük şehirdeki koşuşturmalar yaşanmıyor. Nüfus 50 binin aşağındaysa, trafik ve hava kirliliği gibi sorunlar yaşanmıyorsa, insanlar arabalarının yerine yürümeyi veya bisiklete binmeyi tercih ediyorsa, komşuluk ilişkileri hala sürüyorsa, yerel esnaf olmak hala bir değer taşıyorsa, suç oranı yok denecek kadar azsa, şehir tarih ve doğal güzellikler açısından bir değer taşıyorsa, sebze meyve en azından kendine yetecek kadar üretilebiliyorsa, büyük alışveriş merkezleri yoksa, örneğin fast food dükkanları yerine küçük yerel lokantalar varsa, bahçelerde ve sokaklarda ağaçlar, balkonlarda çiçek saksıları görülüyorsa yavaş şehir olmak için belediyeniz başvuru yapabilir.

Bu sıfat yeni bir turizm anlayışını da beraberinde getiriyor. Bizim şehrimizde kafanızı dinlersiniz, huzur bulursunuz, ihtiyaçlarınız da bir şekilde nasılsa karşılanır, merak etmeyin demek. İnsanları belli bir yaşam anlayışına zorlamak anlamına hiç gelmiyor. Biz böyleyiz, burası böyle, isterseniz buyurun gelin demek.

Türkiye’de şu anda dokuz adet yavaş şehir var. Muğla-Akyaka, İzmir-Seferihisar, Aydın-Yanipazar, Isparta-Yalvaç, Çanakkale-Gökçeada, Kırklareli-Vize, Sakarya-Taraklı, Ordu-Perşembe ve Urfa-Halfeti artık bütün dünyada CITTA SLOW olarak kabul ediliyor.

Köyceğiz bütün bu koşulları kapsıyor. Fotoğraf çekmek için alıp makinemi çıktığımda hala kadrajıma çok güzel insan portreleri giriyor. Göl kenarı yürüyüşlerimizde sürekli tanıdıklarımızla karşılaşıyoruz, hatta birbirimize rastlamak için yürüyüşlere çıkıyoruz. Ağaçlar altında tavla partileri çeviriyoruz.

Bu yüzden önemli olan nokta tercih yapmak. Sanki biz böyleyiz, böyle mutluyuz, özelliklerimizi koruyalım demek veya bizim Bodrum’dan, Marmaris’ten neyimiz eksik, hadi iyice turistik olalım, gelsin dövizler demek arasında seçim yapmak gibi.

Kadrajım samimi, dürüst, tanıdık insan portrelerini kaybetmekten korkuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.