KÖYCEĞİZ, EuroVelo Direktörü Adam Bodor’u AĞIRLADI

0
79
KÖYCEĞİZ, EuroVelo Direktörü Adam Bodor'u  AĞIRLADI

KÖYCEĞİZ, EuroVelo Direktörü Adam Bodor’u  AĞIRLADI

Yıllık 5.4 milyar euro pazar payına sahip “Bisikletli Turizmi” ne göz diktik.

EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’na Muğla’nın dahil olması için düzenlenen Muğla’daki toplantıdan sonra Marmaris ve Köyceğiz de incelemelerde bulunan EuroVelo Direktörü Adam Bodor’u  Köyceğiz Belediye Başkanı Salih ERBAY ve Köyceğiz bisiklet severler, Köyceğiz kordonunda karşıladılar.Sıcak karşılaşmanın ardından heyet,

EuroVelo Türkiye Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi ve  Bisiklet grubu  Köyceğizli bisiklet sever ile  birlikte Köyceğiz gölünün çevresinde 70 km’lik bir bisiklet turu yapıldı.

Adam BODOR Köyceğiz ve çevresine hayran kaldı.Önceki gün Muğla’da yapılan Bisiklet zirvesinden sonra  Marmaris-Köyceğiz-Fethiye ‘de incelemelerde bulunarak bir rapor hazırlayacak olan Bodur’un, güzergahları yerinde bisiklet kullanarak incelemesi takdirle karşılandı. Bodor’ a göre:”Yollarda mutlaka eksikler var, düzenlenmeli ve standartlara uygun hale getirilmeli, ancak doğanın çok uygun ve mükemmel olduğunu tarih ve doğanın mutlaka değerlendirilmesi gerekir.” Bölgede mutlaka ana yollardan ziyade, köy yollarından bisiklet güzergahlarının oluşturulması gerektiğine işaret etti.

Köyceğiz Belediye Başkanı Salih ERBAY,  Adam BODOR’u gece Köyceğiz de misafir etti. BODOR la birlikteki heyete ,akşam yemeği verdi. Yemekte konuşan BODOR, Köyceğiz de bulunmaktan ve göl çevresini çok beğendiğini söyledi.  Eksiklikler giderilirse Muğla’nın çok güzel doğası olduğunu ve bu rotaya dahil edilmemesi için bir neden bulunmadığını belirtti.

Akşam yemeğinde Belediye Başkanı Salih ERBAY, “Adam BODOR’u Köyceğiz’de ağırlamaktan mutluluk duyduk,  EuroVelo Ağının Türkiye ayağında olmak  demek , bisikletle seyahat eden 20,4 milyon kişinin, konakladığı yerlerde harcadığı ortalama kişi başı 57 Euro dan pay almak demek olduğunun bilgisini, düzenlenen toplantılarda aldık. Bu çok önemli bir rakam. Biz ne olursa olsun bu gibi projelere göre yapılanmalıyız, hazır olmalıyız. Doğamız zaten buna çok müsait, Köyceğiz gölünün etrafında  Sultaniye Kaplıcalarımız, Kaunos Harabeleri ve Kral mezarlarımızla kültürel doku ile birlikte orman ve göl manzaraları eklenince 70 kmlik bu bisiklet rotamızı EuroVelo standartlarına  göre bölge olarak planlamamız gerekiyor. Bu konuda çalışan Feridun Ekmekçi hocamızı ve heyetini kutluyorum. Biz de yerel yöneticiler olarak bu projeye tam destek veriyoruz, dedi.

Geceyi Köyceğiz Kaunos Otel de geçiren BODOR, sabah Feridun Ekmekçi, Michael SPIELMANN -Adnan CANGİR-Nil Koray YILMAZ-Serkan TAŞDELEN-Mehmet PAYLAN ve Merih EMİROĞLU ile birlikte Fethiye ye doğru pedal çevirdiler.

KAYNAK :KÖYCEĞİZ  BELEDİYESİ

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.