İngiltere Büyükelçisi Köyceğiz’de

0
23
İngiltere Büyükelçisi Köyceğiz’de
????????????????????????????????????

İngiltere Büyükelçisi Köyceğiz’de

 

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, görme engelli eşi Maggie Moore ile Köyceğiz’de ziyaretlerde bulundu.

Büyükelçi Richard Moore, Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale ve belediye Başkanı Kamil Ceylan’ı makamında ziyaret etti.Daha sonra Muğla Yabancılar Derneği’ni ziyaret eden Moore, yabancılar derneği çalışanlarını tebrik etti.Ziyarette, Büyükelçi Richard Moore ve eşi Maggie Moore’ye ebru desenli şal ve çeşitli hediyeler verildi.

 

Büyükelçinin görme engelli eşi Maggie Moore, ilçedeki gezi sırasında rehber köpeği ‘Star’la dolaştı.

 

Kendisinin de 30 yıldır Türkiye ile ilişkilerinin olduğunu anlatan Büyükelçi Moore, “ben İngiltere Büyükelçisi olarak Türkiye’de yerleşmiş İngiliz vatandaşlarının topluma katılmasını görmek istiyorum. Eğer Türkiye’ye yerleşmek istersenizo zaman biraz Türkçe öğrenmeniz lazım. Yerli topluma katılmak, bir şey vermek lazım. Köyceğiz’deki İngilizler bu topluma tam yetenekli şekilde katılıyorlar, kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

 

Moore, sözlerini şöyle sürdürdü: “İngiliz vatandaşları Türkiye’ye gelmeyi çok istiyorlar. Çünkü burada doğal güzelliği ve tarihi mekanları bir arada görüyorlar. En önemlisi Türklerin misafirperverlik gelenekleriyle karşılaşıyorlar. Çok mutlular, bu nedenle tekrar tekrar geliyorlar. Ben buna şaşırmadım. Benimde 30 senedir Türkiye ile bağlantım var. Ben de özellikle sık sık bu bölgeye geliyorum eşim ve ailem ile tatili burada geçiriyorum”

 

Muğla Yabancılar Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu, “Yabancılar Derneği olarak İngiliz Büyükelçisini ve İstanbul başkonsolosunu ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

 

Karanfiloğlu, “Muğla bölgesinde yaşayan 35 bin yabancının çoğunluğu İngiliz vatandaşı. 10 binin üzerinde burada İngiliz vatandaşı yerleşik olarak yaşıyor ve Muğla’mızı seçmiş. Buradaki sosyal, kültürel bütün olaylara katılıyorlar, etkin ve aktifler. Biz de dernek olarak etkin ve aktif olan bu insanları sosyal hayatın içerisinde yer almalarını sağlıyoruz. Hukuksal ve kamusal sorunlarını çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

10 yıldır Köyceğiz’de yaşadığını ifade eden İngiltere vatandaşıAlberta Stockdale“buraya iyi ki gelmişim. Her zaman mutluyuz ve Muğla Yabancılar Derneği ile çalışmalar katılıyoruz, burası bizim evimiz gibi” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.