“Dalyan kanalında tekne trafiği çok yüksek”

0
32
“Dalyan kanalında tekne trafiği çok yüksek”

Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan:

“Dalyan kanalında tekne trafiği çok yüksek”

Avrupa Birliği PEGASO Projesi kapsamında yürütülen Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki tekne trafiği, su kirlenmesi, kırsal alanda yapılaşma, iklim değişiklinin olası sonuçları, balıkçılık ve Dalyanağzı-İztuzu kumsalında deniz kaplumbağalarının yuva yapması konularını kapsayan alan çalışmalarının son bir yıldaki bulgularıyla ilgili Akdeniz Kıyı Vakfı’nın değerlendirme toplantısı Ortaca’ya bağlı Dalyan beldesinde yapıldı.

*Türkiye’yi Akdeniz Kıyı Vakfı temsil  ediyor

PEGASO projesi hakkında bilgi veren Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan “PEGASO projesi Avrupa Birliğinin desteklediği  25 önemli kurumun işbirliği ile yürütülen 4 yıllık büyük bir proje. Projenin 1 yıllık süresi kaldı. Projenin amacı başta AB’ye üye olmayan Akdeniz ve Karadeniz ülkelerindeki kıyı yönetimi becerisinin gelişimine destek olmak. Proje kapsamında 10 ayrı çalışma bölgesi var. Bu bölgelerden birisi de Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi. Bu özel çalışma kapsamında yörenin kıyı yönetimi açısından önem taşıtyan konularını ele alıyoruz, mevcut durumu değerlendiriyoruz. Çözüm için öneriler getiriyoruz. PEGASO projesi kapsamında BM’nin örgütleri var, UNESCO Hükümetler arası Deniz Bilimleri Komisyonu, Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü UNEP, WWF Akdeniz Merkezi, Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi ve bunun yanı sıra Avrupa’nın önemli üniversitelerinin katkısı var. Türkiye’den de yalnızca Akdeniz Kıyı Vakfı bu projede yer alıyor.

*Tekne trafiği ve iklim değişikliği

Geçen 3 yıllık süreçte Dalyan kanallarında ve deltasında tekne trafiği, su kirlenmesi, kırsal alanda yapılaşma, iklim değişiklinin olası sonuçları, balıkçılık ve Dalyanağzı-İztuzu kumsalında deniz kaplumbağalarının yuva yapması konularını kapsayan alan çalışmaları yürütüldüğünü kaydeden Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan “Dalyan’ın yönetilmesi gereken konuları arasında kanaldaki ve deltadaki özellikle turizm amaçlı tekne trafiğinin önemli bir yer ediniyor. Doğal ortamı ve çevreye ciddi etkisi olan işlerden birisi bu. Onun yanı sıra balıkçılık önemli, diğer turizm etkinliklerinin yönetilmesi önemli, kumsalın ve deniz kaplumbağalarının yönetimi önemli, doğayı korumak genel olarak çok önemli. Bu gün henüz görülmeyen ama eğer mevcut senaryolar gerçekleşirse Dalyan’da büyük sorunlar yaratacak olan iklim değişikliği konusu var. Onu da proje kapsamında değerlendiriyoruz”

*Bir günde 1000 tekne

Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan elde edilen bazı bilgi ve veriler hakkında ise şunları söyledi.

“Şu anda edindiğimiz oldukça farklı bilgi ve veriler var. Bunları değerlendirdiğimizde şunu açıkça görüyoruz. Bugün mevcut tekne trafiği çok çok yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Tekne trafiğini video çekimleri analiziyle sürekli izliyoruz. Geçen turizm döneminde günde en çok tespit ettiğimiz tekne sayısı bin’e yakın. Bu aşağı yukarı 500’e yakın teknenin kanalları ve deltayı kullandığını gösteriyor”

*Kirlilik yok, ancak hassas, Balıkçılıkta artış var

Dalyan kanalında ve Köyceğiz gölünde elde edilen verileri değerlendirdiklerini ifade eden Özhan “kirlilik açısından mevcut verileri değerlendirdiğimizde Dalyan kanalı ve Köyceğiz gölünün olağan üstü kirli olmadığını ancak hassas durumda olduğunu görüyoruz. Zaman zaman besin maddelerinde bir artış ve bunun sonucu çözülmüş oksijenin düşmüş olduğunu gördük. Bu sistemin çok duyarlı olduğunun bir göstergesi. Bununla birlikte Dalyan balıkçılığının oldukça dengeli olduğunu görüyoruz. Son yıllarda bir artış var. Nedenini bilmediğimiz üretim artışı var. O konuda daha çok inceleme yapmak gerekiyor”

*Dalyan Akdeniz’de yönetilen en iyi kumsal

İyi yönetimden iyi sonuçlar elde edildiğini vurgulyan Özhan, örnek olarak dalyan kumsalını gösterdi.  Prof. Dr. Erdal Özhan “proje çalışmalarımız arasında olan Dalyanağzı-İztuzu kumsalında deniz kaplumbağalarının yuva yapması çalışmasında kaplumbağalarla ilgili söyleyeceğimiz oldukça pozitif şeyler var. Dalyan kumsalı Akdeniz’de caretta carettaların yuva yaptığı kumsallar arasında en iyi yönetilen kumsallardan birisi. Bu yönetimin sonuçlarını hem yuva sayılarında hem denize ulaşan yavru sayılarında görmek mümkün”

 

Dalyan Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, dalyan Belediye başkanı Arif Sarı, ilgili sektör ve bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.